'Komünist Başkan' Kadıköy'den aday gösterilecek

Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, yerel seçimlerde İstanbul Kadıköy'den Türkiye Komünist Partisi'nin (TKP) belediye başkan adayı olacak.

'Komünist Başkan' Kadıköy'den aday gösterilecek

Dersim Belediye Başkanlığı görevini sürdüren Fatih Mehmet Maçoğlu, 31 Mart’taki yerel seçimlerde Türkiye Komünist Partisi'nin (TKP) İstanbul Kadıköy Belediye Başkan adayı olacak. 

Sürdürülen istişareler sonucunda, 2014 yerel seçimlerinde Dersim'in Ovacık ilçesinde belediye başkanı seçilen, ardından 2019’daki yerel seçimlerde Dersim Belediye Başkanı olan Fatih Mehmet Maçoğlu'nun İstanbul Kadıköy Belediye Başkanlığı için aday gösterilmesi kararı alındı. Maçoğlu seçimlere TKP çatısı altında girecek.

Maçoğlu'nun adı aralarında Kadıköy'ün de bulunduğu 4 ilçe için geçiyordu. 

'KİTLELERDE YARATTIĞI SAHİPLENME VE OLUMLU ETKİ'

Adaylık ilanına ilişkin Sosyalist Meclisler Federasyonu bir açıklama yaptı. "Yerel Seçimler Süreci ve Fatih Mehmet Maçoğlu Yoldaşımızın Durumuna Dair Bilgilendirme" başlıklı açıklama şöyle:

"31 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimlere yönelik hazırlıklar, tutumlar ve ittifaklar giderek belirginleşmeye başlamış durumdadır. İktidar ve muhalefetiyle burjuva cephenin durumunu takip etmekle birlikte, varlık gerekçemizin doğal sonucu olarak demokratik, sol-sosyalist cephenin sürece dair hazırlık ve tutumu politik sorumluluğumuzun esasını oluşturmaktadır.

Sosyalist Meclisler Federasyonu olarak daha önce yaptığımız özet bir açıklamayla yerel seçimlere yönelik taktik siyasetimizi ve somutlaşan bir dizi meseleyi demokratik kamuoyu ile paylaşmıştık.

Ülke genelinde seçimlere yönelik, kurumsal temelde dahil olduğumuz tüm yerellerde kendi hazırlık ve çalışmalarımız esasta netleşip sonuçlanmakla birlikte, yerel seçimler siyasetimizin esasını oluşturan demokratik ve sol-sosyalist ittifaklar sürecine yönelik çalışmalarımız devam etmektedir. Bu noktadaki görüşmeler önemli bir olgunluğa erişmekle birlikte, her bir alanda netleşerek ortaya çıkacak sonuçlar kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Fatih Mehmet Maçoğlu yoldaşımızın durumuna dair somutlaşan kararımız ise özetle şu şekildedir.

Daha önce yaptığımız açıklamada Dersim belediye başkanımız Fatih Mehmet Maçoğlu yoldaşımızın üçüncü dönem aday olma durumunu kararlaştırarak kamuoyu ile paylaşmıştık.

Gelinen aşamada sürecin tüm yönlerini, dinamiklerini, ittifak güçlerimizin ve halkımızın öneri ve taleplerini göz önünde tutan kurumumuz; ranta, talana ve yandaşçılığa karşı; şeffaf, demokratik, halkçı yerel yönetimler programımızın “Komünist Başkan” nezdinde kitlelerde yarattığı sahiplenme ve olumlu etkisinin halklarımızın ortak çıkarı için tüm ülkeye yayılmasını bir sorumluluk olarak ele almıştır. Bu anlamıyla, demokrat, sol-sosyalist kurumlarla yaptığımız istişareler sonucu Fatih Mehmet Maçoğlu yoldaşımızın İstanbul’un Kadıköy ilçesinde TKP çatı partisi altında demokratik, sol-sosyalist güçlerin ortak adayı olarak yerel seçimlere girmesini karar altına almış bulunmaktayız.

Fatih yoldaşımızın somutlaşan adaylığı, demokratik, sol-sosyalist kurumların ortak plânlaması doğrultusunda en kısa sürede bir deklarasyon ile kamuoyuna ilan edilecektir."

MAÇOĞLU İÇİN İKİ DÖNEM KURALI ESNEMİŞTİ

Maçoğlu’nun üyesi olduğu Sosyalist Meclisler Federasyonu Dönem Sözcüsü Barış Kayaoğlu daha önce yaptığı açıklamada yerel seçimlerde iki dönem kurallarının olduğunu ancak bu kuralın, etkili bir isim olması nedeniyle Fatih Mehmet Maçoğlu için esnetileceğini ve bu dönem tekrar aday olacağını belirtmişti.

Kayaoğlu ayrıca yaptığı açıklamada, “Fatsa deneyimi, Mehdi Zana başkanlığındaki Diyarbakır deneyimi, Kürdistan'da yaratılan yerel yönetimler kazanımları sosyalist bir perspektifle Hozat, Mazgirt ve Ovacık ile daha ileri bir düzeye taşındı. Demokratik halkçı yerel yönetim anlayışının somutta en ileri program olduğunu ve yerel yönetimlerde politik bir çıta yarattığını vurgulamak zorundayız. Bu durumu dayanışma ile daha da ileri taşıyacağız” demişti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER