Leyla Aydemir 8-10 gün aç bırakıldığı için ölmüş...

Ağrı'da kaybolduktan 18 gün sonra dün cesedi bulunan henüz 3 yaşındaki Leyla Aydemir bu sabah erken saatlerde toprağa verildi. Ağrı Valisi, Leyla'nın kaçırılmış olduğunu, 8-10 gün aç susuz bırakıldığı için hayatını kaybettiğini açıkladı. Gözaltılar var...

Leyla Aydemir 8-10 gün aç bırakıldığı için ölmüş...
Ramazan Bayramı’nın ilk günü olan 15 Haziran tarihinde kaybolan ve dün akşam saatlerinde cesedi bulunan Leyla Aydemir’in cenazesi, sabahın erken saatlerinde gözyaşları arasında Bezirhane köyünde toprağa verildi.


Ağrı Valisi Süleyman Elban ise bu sabah yaptığı açıklamada, Leyla Aydemir ölümüyle ilgili yürütülen soruşturma ve otopsi sonucuna ilişkin bilgiler verdi. Leyla’nın açlık nedeniyle öldüğünü, darp izi olmadığını, herhangi bir istismar emaresinin bulunmadığını söyleyen Elban, gözaltı işlemi yapıldığını duyurdu.

OTOPSİ TAMAMLANDI

Vali Elban’ın yaptığı açıklama şöyle: “Bayramın 1’inci günü, 15 Haziran günü, Bezirhane köyündeki dedesinin yanına bayrama giden Leyla, aynı gün saat 10.00 itibarıyla kaybolmuştu. 18 günlük aramalar sonucunda dün saat 17.45 itibarıyla köyün 3 kilometre kuzeyinde derede cansız bedenine ulaştık. Yapılan otopsi ve değerlendirmeler neticesinde, yavrumuzun yaklaşık kaybolduktan sonra 8- 10 gün içinde ölmüş olduğu sonucunu varıldı. Ölüm hadisesinden sonra da bulunduğu güne kadar beklediği bir yerde ve dün bulunduğu tarihten de 2- 3 gün içerisinde derede suyun içine bırakılmış olduğu yönünde otopsi raporunda tespitler mevcut. Ölüm nedeni çocuğun aç bırakılması. Açlık nedeniyle ölmüş. Çocuğun cesedinde herhangi bir darp izi, yaralama izi mevcut değil; yine o süre zarfında kuş ya da vahşi hayvan tarafından zarar verilme söz konusu değil. İlk ceset alındığında üzerinde görülen kırmızı izlerin güneş yanığı olduğu tespit edildi. Çocukla ilgili herhangi bir istismar ya da tecavüz emaresi de yoktur. Bu sabaha karşı yavrumuzu otopsi tamamlandı, aile de buranın gelenekleri gereği bekletilmeden defnedilme talebinde bulundu. Cenaze sabah 05.00 itibarıyla teslim edildi ve erken saatlerde de aile ve köylüler yavrunun cenazesini defnettiler. İnşallah bu son kaybolan yavrumuz olur, diye temenni ediyorum."

İPUÇLARI VAR, KAYIP DEĞİL KAÇIRILMA

Gazetecilerin gözaltıyla ilgili sorusuna Vali Elban “Var, bazı ipuçlarımız da var. Çalışmalar devam ediyor, savcılık olayın üzerinde çok yoğun bir değerlendirmesi var” yanıtını verdi. Gözaltı sayısıyla ilgili açıklama yapmayan Vali Elban, ‘Kaçırılma mı, kayıp mı oldu’ sorusuna ise ‘Kaçırılma’ yanıtını verdi.

Bir gazetecinin “Leyla kaçırıldı mı, kayıp mı oldu?” sorusu üzerine “Kaçırıldı” diyen Vali Elban, olay yerinin, daha önce AFAD ekipleri ve balık adamlar tarafından defalarca bakılan bölge olduğunu söyledi. Elban, “Drone ile havadan görüntüleri alındı. Adli Tıp raporuna göre birkaç gün içerisinde oraya bırakıldığı tahmin ediliyor. Şu an için adli tatbikat devam ediyor. Bölgeye ot biçmeye giden bir köylü görüyor” dedi.

Kaçırıldıktan sonra bölgede alınan güvenlik önlemleri nedeniyle Leyla Aydemir’in köyde konulduğu yere gidilemediği üzerinde durulurken, günlerce yemek verilmeyen küçük kızın açlıktan hayatını kaybettiği belirlendi. Küçük Leyla’nın öldüğünü fark eden kişi ya da kişiler, sakladıkları yerden cansız bedeni alıp, dere yatağına attığı üzerinde duruldu.

GÖZYAŞLARIYLA SONSUZLUĞA UĞURLANDI

Öte yandan dün gece yarısı otopsi işlemleri için Erzurum Adli Tıp Kurumu’na getirilen Leyla Aydemir’in cenazesi, yapılan otopsinin ardından saat 03.30’da amcası tarafından teslim alındı. Erzurum’dan ambulansla Ağrı Devlet Hastanesi Ek Binası’ndaki morga götürülen minik Leyla’nın cenazesi, burada annesi ve babası ile yakınları tarafından karşılandı. Leyla’nın cenazesi, Ağrı Belediyesi’ne ait cenaze nakil aracıyla alınarak, Ağrı kent merkezindeki baba evine getirildi. Cenazeyi karşılayan yakınları, gözyaşlarına boğuldu. Ardından cenaze, kaybolduğu merkeze 15 kilometre uzaklıktaki dedesi Zeki Aydemir’in yaşadığı Bezirhane köyüne götürüldü. Burada sabahın erken saatlerinde, minik Leyla’nın cenazesi gözyaşları ve ağıtlarla son yolculuğuna uğurlandı.

AMCA AYDEMİR: LEYLA’YI BİZ BULAMADIK!..

Cenazeyle Ağrı’dan Erzurum’a gelen ve güçlükle ayakta durabilen Leyla’nın amcası Yusuf Aydemir, naaş ambulansa konulurken “Bir şey konuşamıyorum, felaketti. Leyla’yı biz bulmadık. Leyla’m, senin kanın yerde kalmayacak” ifadesini kullandı.
Baba Nihat Aydemir’in bugün öğle yapılması planlanan cenaze için tören istemediğini belirtmesi üzerine, Leyla Aydemir’in sabah defnedildiği belirtildi.

ANA YOLA YAKIN MESAFEDE BULUNDU

Leyla’dan dün akşamüstü, acı haber gelmişti. Leyla’nın cansız bedeni, Bezirhane köyüne 2 kilometre uzaklıktaki Kurudere mevkiine ot biçmek için giden bir köylü tarafından anayola yakın noktada bulunmuştu. Görgü tanıklarının anlattıklarına göre çıplak halde bulunduğu belirtilen Leyla’nın üzerinde sadece fotoğraflarda boynunda takılı olan mavi boncuklu kolyesinin bulunduğu ifade edildi.

DEDESİ: SIRTINDA YARA İZLERİ VARDI

Leyla’nın dedesi Zeki Aydemir, “Torunumu ot biçmek için bölgeye giden bir köylü bulmuş. Bize haber verdi. Gidip baktığımızda yüzü suya basılmış şekilde duruyordu. Sırtında yara izleri vardı. Yüzüne bakamadım. Mavi gözlümü bu hale getirenler bulunup adalet önünde hesap versin” dedi.

SOYLU: UFAK BİR DARP GÖRÜNÜYOR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Leyla’nın cansız bedeninin bulunmasına ilişkin şu açıklamada bulundu: “Olayın boyutlarını arkadaşlarımız takip ediyor. Bir darp var mı, çok ufak bir işaret var, çok ufak bir şey görünüyor. Darp mı değil mi, çarpma mı, otopsi sonucunda belli olacak. Oraya konulmuş gibi görünüyor. Kayıp çocuklar bazen üst üste gelir. İlk belirlemelere göre, 4-5 gündür orada duruyormuş gibi bir izlenim var. İlk belirlemelere göre Allah muhafaza cinsel saldırı yok. Sonradan oraya gelmiş gibi bir izlenim var.”

3 CUMHURİYET SAVCISI GÖREVLENDİRİLDİ

Öte yandan Leyla Aydemir’in ölümüyle ilgili olarak 3 cumhuriyet savcısı görevlendirildi. Soruşturmanın aşamaları hakkında gerekli görülmesi halinde ayrıca bilgi verileceği duyuruldu.
(DUVAR / DHA)

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2018, 12:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER