Memur-Sen'den ikinci zam teklifine yanıt: Hayret ediyoruz

Memur- Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, hükümetin ikinci zam teklifiyle ilgili “Öncelikle hayretlerimi ifade ediyorum. Doğru düzgün ciddi teklifle gelinmesini buradan ifade ediyoruz” dedi.

Memur-Sen'den ikinci zam teklifine yanıt: Hayret ediyoruz

Memur- Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, hükümetin 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi için ikinci zam teklifiyle ilgili “Bir önceki tekliften iki puan üstüne çıkılmış olması kamu görevlilerin beklentilerinin ve bizim teklifimizin anlaşılmadığını, bizim anlaşılmadığımızı gösteriyor. Bu açıdan öncelikle hayretlerimi ifade ediyorum… Bu tekliflerin yeniden gözden geçirilmesini, doğru düzgün ciddi teklifle gelinmesini buradan ifade ediyoruz” dedi. Yalçın, tekliflerinin kabul edilmemesi durumunda nasıl bir adım atacakları sorusu üzerine “Bir sendika nasıl adım atarsa onları atacağız” diye konuştu.

Ali Yalçın, 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşme görüşmeleri kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda yapılan toplantının ardından bakanlık önünde açıklama yaptı. ANKA'nın aktardığına göre hükümetin ikinci teklifini değerlendiren Yalçın, şunları söyledi:

“Bugün ikinci teklif ifade edildi. Toplu sözleşmenin tekliflerinin sunuluşunun 24’üncü, müzakere sürecinin 17’nci günü. Gelen teklife baktığımızda 15 artı 10, 6 artı 5. Bir önceki tekliften iki puan üstüne çıkılmış olması kamu görevlilerin beklentilerinin ve bizim teklifimizin anlaşılmadığını, bizim anlaşılmadığımızı gösteriyor. Bu açıdan öncelikle hayretlerimi ifade ediyorum.

'KAPI GİBİ YÜZDE 33 DURURKEN'

Merkez Bankası’nın 2024 yılı enflasyon hedefini kapı gibi yüzde 33 olarak ortada dururken, tekliflerin 23’lü, 25’li rakamlarda geziyor olması, ikinci yıla herhangi bir cümle kurmadan, ikinci teklifin açıklanıyor olması hakikaten anlaşılabilir değil. Bu masanın çözüm masası olduğuna biz her zaman inandık ve ona göre mücadele ettik. Bugün ikinci teklif ifade edilirken, sosyal haklara ilişkin birinci derece 3600 ek gösterge, disiplin affı, görevde unvan değişikliği, mobbing izleme kurulu, TOKİ konutlarında kamu görevlilerine öncelik verilmesi gibi sosyal haklara ilişkin de cümle kurulmuş olması sadece masanın iyimser tarafı burası diyorum.

'ZAMANIN DARALDIĞI BİR ZEMİNDEYİZ'

Hizmet kollarında bu kadar süre geçmesine rağmen daha yeni başlayabildik. Birkaç hizmet kolunu görüşebildik, diğer hizmet kolları önümüzde duruyor. Bu açıdan masanın hiç kesintisiz işlemesine ihtiyaç var, çünkü zamanın daraldığı bir zemindeyiz. Hem masayı işletmeli hem de bu teklifleri bir an önce ciddi rakamlar olacak şekilde yeniden getirmeli. Bu masada refah payı gündemi görmezden gelinmemeli. Sayın Cumhurbaşkanımızın seçim beyannamesinde 2023-2024 yıllarını kastederek, büyüme oranını dikkate alarak ‘kamu görevlilerine refah payı vereceğiz’ vaadi, seçim beyannamesi kapı gibi duruyor. Masada 1650 TL talebimizle ilgili hüküm henüz konuşulmadı. Kiralarla ilgili cümle henüz kurulmadı. 8077 TL’nin emekli keseneklerine sayılması, emeklilerin durumunun düzeltilmesine ilişkin henüz masada henüz bir cümle yok.

'DOĞRU DÜZGÜN BİR TEKLİFLE GELİNMESİNİ BURADAN İFADE EDİYORUZ'

Masayı sonuna kadar işleteceğiz, biz çözüm tarafıyız. Masada sorunlarımızın çözülmesini istiyoruz. Bu tekliflerin yeniden gözden geçirilmesini, doğru düzgün ciddi teklifle gelinmesini buradan ifade ediyoruz. Refah payının olmadığı, demin ifade ettiğim başlıkların olmadığı rakamların yüzde 23’ten 25’e çıkarılarak, ikinci teklif diye sunulduğu bu zeminde konuşulacak çok fazla bir şey yok. Ama biz masanın çözüm gücüne inanıyoruz çünkü kamu görevlilerinin beklentileri buraya bağlı. Biz şu anı konuşmuyoruz, 2024- 2025’in toplu sözleşmesini yapıyoruz. Onun için önümüzdeki süreçte kamu görevlilerinin, memur emeklilerinin mağdur olmaması açısından bu masa çözüm kapasitesini artırmalı. Bunun yolu da Maliye’den, Çalışma Bakanımızdan, Kamu İşveren Heyeti’nden geçiyor. Onun için Kamu İşveren Heyeti’ni bir an önce bu konuda yeniden değerlendirme yapmaya davet ediyorum.”

'SENDİKA NASIL ADIM ATARSA ONLARI ATACAĞIZ'

Yalçın, tekliflerinin kabul edilmemesi halinde nasıl bir adım atacakları yönündeki soru üzerine “Biz sendikayız, bir sendika nasıl adım atarsa onları atacağız. Dolayısıyla biz burada iyi niyetle bu masadayız. Çözüm için zorluyoruz, umudumuzu hiçbir zaman kaybetmedik. Hep umudumuzu koruduk” diye yanıt verdi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER