'Mobbing intiharı' şüphesinde görevden uzaklaştırma

Arkeolog Merve Kaçmış'ın şüpheli ölümünün ardından Turizm ve Kültür Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık, müzede çalışan 'bazı personelleri' görevden uzaklaştırdı fakat isimlerini kamuoyu ile paylaşmadı.

'Mobbing intiharı' şüphesinde görevden uzaklaştırma
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gaziantep’teki Zeugma Mozaik Müzesi’nde görev yapan 33 yaşındaki arkeolog Merve Kaçmış’ın psikolojik şiddete uğradığı için intihar ettiği yönündeki iddiaların ardından başlatılan idari soruşturma sonucunda ‘bazı personelin görevden uzaklaştırıldığını’ açıkladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklama şu şekilde: “Gaziantep Müzesi Müdürlüğü’nde sözleşmeli arkeolog olarak görev yapan personelimiz Merve Kaçmış’ın 13/01/2020 tarihinde Diyarbakır’da hayatına son vermesine ilişkin, sayın Bakanımızın talimatları ile derhal soruşturma başlatılmış ve bazı personeller görevden uzaklaştırılmıştır. Konu, Bakanlığımız birimleri tarafından tüm detaylarıyla takip edilmektedir. Merhum Merve Kaçmış’a bir kez daha Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.”

Görevden uzaklaştırılan personelin isim ve makamları konusunda açıklama yapılmadı.

NE OLMUŞTU? 

Gaziantep Müzesi’nde görev yapan Arkeolog Merve Kaçmış, Diyarbakır Bağlar’da ailesinin oturduğu binanın 8’nci katından atlayarak yaşamına son verdi. Ailesi, Kaçmış’ın çalıştığı müzede maruz kaldığı mobbing nedeniyle intihar ettiğini öne sürdü. Merve Kaçmış’ın yaşamına son vermeden önce geride bıraktığı mektupta yer aldığı belirtilen iddiaya göre; müzede yapılan sayımda eksik çıkan 150-200 adet tarihi eserin kendisine zimmetlenmek istendiği ve bu nedenle mobbing uygulandığı iddia edildi. / DUVAR

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2020, 10:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER