Musa Anter Gazetecilik Ödülleri açıklandı

Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri açıklandı: Beş ayrı dalda ödüller dağıtıldı.

Musa Anter Gazetecilik Ödülleri açıklandı

Bu yıl 28’ncisi düzenlenen ve beş ayrı dalda verilen Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri’nin kazananları açıklandı. Ödüller, 20 Eylül’de sahiplerine takdim edilecek.

TÜRKÇE HABER ÖDÜLÜ ERDOĞAN ALAYUMAT’IN

Türkçe Haber Dalı’nda Mezopotamya Ajansı Muhabiri Erdoğan Alayumat’ın “261 cenaze kaldırıma defnedildi” başlıklı haberi ödüle layık görüldü. Alayumat, Bitlis Garzan Mezarlığı’ndan çıkarılan 261 cenazenin, İstanbul Kilyos Mezarlığı’ndaki kaldırıma gömüldüğünü ortaya çıkarmıştı. Türkçe Haber Dalı Jüri Özel Ödülü de, Gazeteci Ercüment Akdeniz’in Evrensel Gazetesi’nde ‘“Yolcu’ şifresiyle mültecileri ölüme taşıdılar” başlığıyla yayınlanan haberine verildi. Akdeniz, Van Gölü’nde teknenin batması sonucu onlarca mülteciye mezar olan olaya ilişkin ayrıntıları ortaya çıkaran habere imza atmıştı.

KÜRTÇE HABER ÖDÜLÜ

Bu yıl Kürtçe Haber Dalı’nda iki haber ödüle layık görüldü. Fahrettin Kılıç ve Ayşe Sürme’nin Mezopotamya Haber Ajansında (MA) yayımlanan “Cenaze piştî 3 salan bi rêya PTT’ê ji malbatê re şandin” (Cenaze 3 yıl sonra aileye kargo ile gönderildi) haberi ile Medya Üren’in Jinnews’te yayınlanan “Me xwe gihaşt nameya Î.E. ya ku çawişê pispor tecawizî wê kir” (Uzman Çavuş’un tecavüz ettiği İ.E.’nin mektubuna ulaştık) başlıklı haber, ödülleri paylaştı.

GURBETELLİ ERSÖZ KADIN HABERCİLİĞİ ÖDÜLÜ SİBEL YÜKLER’E VERİLDİ

Gurbetelli Ersöz Kadın Haberciliği dalında birincilik ödülüne, Gazete Karınca’dan Sibel Yükler’in “Polisler adeta Emine Bulut’u suçlamış” başlıklı haberi değer görüldü. Bu yıl birincilik ödülünün yanı sıra Mezopotamya Ajansı’ndan Arjin Dilek Öncel’in “Kızının uğradığı tecavüze tanık olan annenin şüpheli ölümü” başlıklı haberi de Gurbetelli Ersöz Kadın Haberciliği dalında Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü.

Fotoğraf: Zeynep Kuray

FOTOĞRAF ÖDÜLÜ KURAY VE ERDOĞAN’A

Fotoğraf Dalı’nda iki fotoğrafa ödül verildi. Gazeteci Zeynep Kuray’ın “Abluka” isimli HDP milletvekillerinin polis ablukasında bildiri dağıttığı fotoğrafı ödüle layık görülen iki fotoğraftan biri oldu. Fotoğraf Dalı’nda ödül kazanan diğer fotoğraf ise Fatoş Erdoğan’ın “Türkiye’nin Fotoğrafı” isimli ölüm orucunda yaşamını yitiren Avukat Ebru Timtik’in cenaze fotoğrafı oldu. Bu yıl fotoğraf dalında Jüri Özel Ödülü ise Seda Taşkın’ın “Hasankeyf” fotoğrafına verildi.

Ebru Timtik’in cenazesi | Fotoğraf: Fatoş Erdoğan

KARİKATÜR ÖDÜLÜ

Karikatür Dalı’nda birincilik ödülü, Beşir Geroğlu’nun oldu. Karikatür Dalı’nda Jüri Özel Ödülü ise Kıymet Güven’in oldu.

JÜRİDE KİMLER VARDI?

Türkçe Haber: Tuğrul Eryılmaz, Candan Yıldız, Fatih Polat, Faruk Eren, İbrahim Varlı, Hüseyin Aykol

Kürtçe Haber: Mehmet Ali Ertaş, Suna Tunç, Beritan Zagros, Ramazan Ölçen, Ferit Demirel

Kadın Haberciliği: Nevin Cerav, Nişmiye Güler, Bircan Değirmenci, Çiçek Talhaoğlu, Sevda Karaca

Fotoğraf: Ramazan Öztürk, Abdurrahman Gök, Özcan Yaman, Rodi Yüzbaşı, Selmet Güler

Karikatür: Doğan Güzel, İmam Cici, Ender Özkahraman, Gülay Batur, Aslı Alpar (Evrensel)

Fotoğraf: Seda Taşkın

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER