'Musa Çitil AKP'nin koruması altında'

Mardin'in Derik ilçesinde 93-94 yılları arasında on üç kişinin katledilmesi ile ilgili davada yargılanan, Ankara Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Musa Çitil hakkındaki beraat kararıyla ilgili konuşan davanın müdahil avukatlarından İHD Mardin Şube Başkanı Erdal Kuzu, Çitil'in AKP iktidarının koruması altında olduğunu savundu.

'Musa Çitil AKP'nin koruması altında'
Mardin'in Derik ilçesinde 93-94 yılları arasında on üç kişinin katledilmesi ile ilgili davada yargılanan, Ankara Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Musa Çitil hakkındaki beraat kararıyla ilgili konuşan davanın müdahil avukatlarından İHD Mardin Şube Başkanı Erdal Kuzu, Çitil'in AKP iktidarının koruması altında olduğunu savundu.


İHD Mardin Şube Başkanı Av. Erdal Kuzu'nun başvurusu ile Derik'te 92 yılında bir gösteri sırasında gözaltına alındıktan sonra katledilen üç kişi için 2008 yılında Derik kimsesizler mezarlığında yapılan mezar açma işlemi ile açılan soruşturma dosyasına 93-94 yılları arasında katledilen on kişi daha dahil edildi. Mardin 1. Ağır Ceza Mahkemesinde 2012 yılında görülmeye başlanan ve olayların yaşandığı tarihlerde Derik'te üsteğmen olarak görev yapan Musa Çitil'in sanık olarak yargılandığı dava Adalet Bakanlığının müdahalesi ile 2013 Nisan ayında Çorum 2. Ağır Ceza Mahkemesine nakledildi

Son duruşması Mayıs ayında görülen dava sonucunda mahkeme Musa Çitil hakkında yeterli delil bulunmadığı gerekçesiyle beraat kararı verdi. Mahkemenin beraat kararını ANF'ye değerlendiren davanın müdahil avukatlarından İHD Mardin Şube Başkanı Av. Erdal Kuzu, Musa Çitil'e ilişkin beraat kararının Kürdistan'da devlet eliyle işlenen cinayetler ve gözaltında kayıp davalarında emsal teşkil edeceğini ve sorumluların beraat ettirileceğini öne sürdü.

Musa Çitil'in AKP hükümetinin askeri olduğunu savunan Av. Kuzu, Çitil'in AKP tarafından korunduğunu ve Ağustos ayında yapılacak Yüksek Askeri Şura'da terfi ettirilebilmesi için davanın alelacele beraatle sonuçlandırıldığını kaydetti.

İç hukuk yollarının tükenmesi durumunda dosyayı da AİHM'ne taşıyacaklarını kaydeden Av. Kuzu, “Derik'te 93 yılında katledilen Dodo Tekin olayında Musa Çitil ile bağlantılı delil araştırması yapıyoruz. Herhangi bir delile ulaştığımızda Çitil ile ilgili yeni bir dava açacağız” diye konuştu.

ADALET BAKANLIĞI DAVAYA MÜDAHALE EDİYOR

Musa Çitil'in yargılandığı dava sürecinin Derik ilçe mezarlığında yapılan feth-i kabir sonucunda başladığını hatırlatan Av. Kuzu, Mardin’da görülen davanın daha sonra Adalet Bakanlığının davaya resen müdahalesi ile davanın güvenlik gerekçesiyle Çorum 2. Ağır ceza mahkemesine nakledildiğini aktardı. Av.Kuzu, Adalet Bakanlığının davaya ilk müdahalesini bu nakil ile gerçekleştirdiğini söyledi.

“ÇİTİL, AKP İKTİDARININ ASKERİ”

Adalet Bakanlığının Musa Çitil davasına müdahalesini Musa Çitil’in AKP iktidarının koruması altında olmasına bağlayan Av. Kuzu, Adalet Bakanlığının sanık avukatları ve mahkemenin talebi olmaksızın davayı Çorum’a nakletmesinin Musa Çitil’in iktidarın koruması altına alındığını açığa çıkardığını ifade etti. Kuzu, şöyle devam etti “Belli ki Musa Çitil, AKP iktidarının askeri ve koruma altına alınmış. Muhtemelen mahkemeye müdahalede bulunulmuş ve dosya bu şekilde alelade bitirilmek istenmiş. Bu dava siyasi iktidarın bizzat müdahale ettiği emsal davalardan bir tanesidir. On üç cinayetten yargılanan bir insanın halen Ankara Jandarma Bölge Komutanı olması ve halen göreve devam ediyor olması zaten hükümetin bu sanığı koruduğunun açık göstergesidir.”

“JİTEMCİ ÇİTİL AKP TARAFINDAN, TERFİ İÇİN ALELACELE BERAAT ETTİRİLDİ”

Çorum’daki duruşmalarda başta ara duruşmalarda olayların araştırılması ile ilgili birçok taleplerini kabul eden mahkeme heyetinin 2014 Nisan ayında anlaşılmaz bir şekilde araştırma yapılması yönünde verilmiş olan bütün ara kararları iptal ettiğine dikkat çeken Av. Kuzu “dosyayı ivedilikle mütalaa hazırlanması için Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdiler. Bizlere de çok kısa süre vererek davayı bir an önce sonuçlandırma yoluna gittiler. Bir an önce beraat kararı verilmesinin nedeni de Ağustos ayında yapılacak olan askeri şurada terfi ettirilmek istenmesidir” diye devam etti.

Zira terfi ettirilmemesi durumunda Çitil'in emekliye ayrılmak zorunda kalacağını ve terfi edilebilsin diye davanın acele sonuçlandırılarak beraat kararı ile terfisine yol açıldığının altını çizen Kuzu, hükümetin 90'larda JİTEM adına çalışan ve şimdilerde kendisine yakın olan Çitil'i muhtemelen daha üst mevkilerde kullanacağını ve Çitil'in Genelkurmaybaşkanı Necdet Özel'in ekibinde yer alan bir kişi olduğunu düşündüklerini belirtti.

“AİHM ÇİTİL'İ TECAVÜZ VE İŞKENCE DAVASINDA MAHKUM ETTİ”

Mahkemenin verdiği beraat kararının Musa Çitil'in devlet adına JİTEM organizasyonu ile cinayetler işleyen, bir katil olduğu gerçeğini değiştirmeyeceğini vurgulayan Av. Kuzu, devamında şunları kaydetti: “Türkiye toplumu Musa Çitil'i on üç sivil Kürdü katleden bir cinayet zanlısı olarak mahkum edecektir. Hiçbir sıfat ve beraat kararı bu gerçeği değiştiremeyecektir. Daha önce Aydın-Türkiye davası olarak kamuoyunca bilinen Derik'te tecavüz ve işkence davasında AİHM tarafından mahkum edilmişti. Tecavüz ve işkence yaptığı tescillenmiş. Derik ilçe Jandarma komutanlığının da işkence merkezi olarak kullanıldığı ve bu kişinin insanlığa karşı suç işlediği uluslararası mahkemeler tarafından tescil edilmiştir. “

“KARAR KÜRTLERE KARŞI İŞLENEN SUÇLARIN ÜSTÜNÜ ÖRTMEYİ AMAÇLIYOR”

Musa Çitil'in beraat kararının bir diğer boyutunun AKP hükümetinin Kürtlere karşı işlenen suçların üstünü örtmeye çalışması olarak değerlendiren Av. Kuzu, devletin gerçekle yüzleşme niyeti olmadığını Derik dosyasının kapatılmasının bundan sonra Kürtlere karşı işlenen suçlarda üstü örtülecek dosyalar için emsal olarak ele alınacağını savundu.

Zira tüm faili meçhul cinayetler ve yargısız infazlar konusunda ellerinde sadece tanık ve mağdur beyanları olduğunu ifade eden Kuzu, “Eğer mahkemeler tanık ve mağdur beyanlarını esas almayacaklarsa bu zaten tüm dosyaların sanık savunmaları üzerinden karara bağlanması anlamına gelecektir. Sanık savunmaları da zaten “devlet adına meşru sınırlar içerisinde yaptım” şeklinde olacak ve bu savunmalar mahkemeler tarafından kabul edilerek emsal sayılacaktır. “ diye kaydetti.

“ÇİTİL İLE BAĞLANTILI BAŞKA CİNAYETLERİ DE ARAŞTIRIYORUZ”

Kararı Yargıtay’da temyiz edeceklerini belirten Av. Kuzu, Yargıtay’ın onaması halinde Anaysa Mahkemesine gideceklerini oradan da sonuç alınamazsa davayı AİHM'ne taşıyacakları bilgisini verdi. Av. Kuzu, Musa Çitil, döneminde işlenen ve dosyaya giren on üç cinayet dışında dosyada yer almayan ama Musa Çitil ile bağlantılı olabilecek. 4 Ağustos 1993 yılında Maşkmaşk (İncesu) köyünde gözaltına alınan ve 11 Eylül'de köy yakınlarında cesedi bulunan Dodo Tekin, cinayeti ile ilgili delil araştırması yaptıklarını ve ve delil durumuna göre Musa Çitil'e yeni bir dava açacaklarını da sözlerine ekledi. / anf

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2014, 16:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER