Naci Görür'den Van depremi açıklaması: Bölge sıkıştı

AFAD, Muğla açıklarında 4.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini açıkladı. Saat 08.05 sıralarında ise bu kez Van sallandı. Van depreminin ardından Naci Görür açıklamalarda bulundu.

Naci Görür'den Van depremi açıklaması: Bölge sıkıştı

AFAD, saat 06.47'de Akdeniz Muğla açıklarında 4.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini açıkladı. Depremin derinliği ise 6.4 kilometre olarak ölçüldü.

AFAD Deprem Dairesi Başkanlığı'nın geçtiği verilere göre saat 08.05'te Van sallandı. Merkez üssü Tuşba olan depremin büyüklüğü 4 olarak açıklanırken, sarsıntının derinliği 12.82 kilometre olarak ölçüldü.

Van'da yaşanan depremin ardından Prof. Dr. Naci Görür sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Görür, 'Van, Çkırbey’de 4,0 deprem oldu. Deprem Karayazı Fay Zonunun Van gölü doğusundaki devamında ve Erciş Fayının güneyinde olduğu gözleniyor. Yakında Akçift ve Kuşcu yörelerinde de benzer boyutta depremler olmuştu. Son 6 Şubat depremlerinden sonra bunlar normal karşılanmalıdır. Bölge görece daha da sıkıştı" ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD) Deprem Dairesi verilerine göre; saat 23.53'te Buca ilçesinde 3.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yerin 9,23 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem, Buca'nın yanı sıra Bayraklı, Gaziemir, Karşıyaka, Konak ve Torbalı ilçelerinde de hissedildi. Deprem kısa süreli paniğe yol açarken, ilk belirlemelere göre herhangi olumsuzluk yaşanmadı.

Prof. Dr. Naci Görür sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Arkadaşlar, Zafer-Buca/İzmir’de 4,0 büyüklükte deprem oldu. Aynı yerde aynı büyüklükte bir depremde 1.10.2023 tarihinde de olmuştu. Deprem İzmir ve Dağkızılca Fayları arasında. Bu faylar Gediz Grabeninin güney sınırındaki fay distemimin bileşenleri." ifadelerine yer verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER