NATO: Türkiye'nin S-400 alması bizim için risk

NATO Hava Kuvvetleri Komutanı Tod Wolters: Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi alma planı NATO için riskli. S-400'ler, radara yakalanmayan F-35 uçakları hakkında ne kadar bilgi sahibi olacak?

NATO: Türkiye'nin S-400 alması bizim için risk
Brüksel’deki NATO zirvesinin ardından, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri alma planına ittifaktan yeni bir tepki geldi. NATO Hava Kuvvetleri Komutanı Tod Wolters, Türkiye’in S-400 planının NATO açısından riskli olduğu yorumunu yaptı.


Wolters S-400’lerin, radara yakalanmayan F-35 jetleri konusunda ‘NATO’nun bilinen düşmanlarına’ derin bir kavrayış sağlayacağını, bu uçakların nasıl çalıştığına dair kilit bilgilerin S-400’ler sayesinde anlaşılacağını söyledi. Reuters’a konuşan Amerikalı komutan, bu durumun ‘NATO’nun lehine olmayacağını’ belirtti.

Wolters konunun NATO için endişe verici olduğunu söyleyip, NATO’nun S-400’lerin Avrupa’daki F-35’lerin ne kadar yakınında ve ne kadar süreyle çalışacağı konusunda kaygılı olduğunu söyledi. Wolters, “Tüm bunlara karar verilmesi gerekiyor. Şu an için bunun zorlu bir mesele olduğunu biliyoruz” dedi.

Türkiye’yle NATO çerçevesindeki ‘güçlü askeri ilişkilerin sürdüğünü’ de vurgulayan Amerikalı komutan, Türk Hava Kuvvetleri ile ilişkilerin ‘sapasağlam’ olduğu yorumunu yaptı. (Dış Haberler)

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2018, 10:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER