'Rusya, Türkiye ve İran, IŞİD ve El Nusra üzerinde anlaştı'

Rusya, Türkiye ve İran genelkurmay başkanları Rusya'nın Soçi kentinde bir araya geldi. Üçlünün, Suriye'de IŞİD ve El Nusra militanlarının varlığına son vermek için somut adımlar üzerinde anlaştığı belirtildi.

'Rusya, Türkiye ve İran, IŞİD ve El Nusra üzerinde anlaştı'
Rusya, İran ve Türkiye’nin yarın Rusya’nın Soçi kentinde yapacağı Suriye zirvesi öncesinde kritik gelişmeler yaşanıyor. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın Moskova ziyaretinin ardından, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ile Rus ve İranlı mevkidaşları Valeriy Gerasimov ile Muhammed Bakıri bir araya geldi.


Rusya Savunma Bakanlığı’nın görüşmeye ilişkin açıklamasında, üç genelkurmay başkanının Suriye’de IŞİD ve El Nusra militanlarının geri kalan gruplarının yok edilmesi için somut adımlar geliştirdiği belirtildi. Açıklamaya göre üçlü toplantıda ayrıca, Suriye’nin İdlib bölgesindeki gerilimi azaltma bölgesinde koordinasyon seviyesini artıracak önlemler üzerinde anlaşıldı.

Gerasimov’un üçlü görüşmede  Suriye’deki askeri operasyonlarının aktif safhasının tamamlanmakta olduğunu belirttiği de açıklandı. Buna göre, Akar ve Bakıri’ye hitaben “Sizlerin ortak çabalarıyla Suriye’de pek çok şey başardık” diyen Gerasimov şöyle devam etti: “En önemlisi, ülkenin (Suriye) egemenliği ve topraksal bütünlüğü korundu, iç savaş durduruldu, barışçıl hayatın yeniden kurulması ve göçmenlerin evlerine geri dönmesi için gereken koşullar yaratıldı.”

Üç genelkurmayın bir araya gelmesini, Rusya, Türkiye ve İran liderlerinin yarın Soçi’de gerçekleştireceği üçlü zirve izleyecek.

Rusya, Türkiye ve İran, Suriye’de gerilimi azaltma bölgelerinin kurulduğu çatışmasızlık düzenlemesinin garantör ülkeleri. Soçi’de yarın yapılacak bu üçlü zirve önemli. Zira bu görüşme, üç garantör ülke arasında gerçekleştirilen ilk en üst düzey görüşme olacak.

Rusya, Türkiye ve İran’dan her birinin garantör ülkeler olarak İdlib’e asker konuşlandırılması üzerinde anlaşılmıştı. (Kaynak: Sputnik)

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2017, 11:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER