Şırnak'ta askeri helikopter düştü: 13 asker hayatını kaybetti

Şırnak'ın Uludere ilçesi Şenoba beldesinden kalkan helikopter yüksek gerilim hattına takılarak düştü, 13 asker hayatını kaybetti.

Şırnak'ta askeri helikopter düştü: 13 asker hayatını kaybetti

Şırnak'ın Uludere ilçesi Şenoba beldesinden kalkan COUGAR tipi helikopter kalkıştan 3 dakika sonra yüksek gerilim hattına takılarak düştü. TSK'den yapılan açıklamada 13 askerin hayatını kaybettiği belirtildi.

Şırnak'ın Uludere ilçesi Şenoba beldesinden kalkan COUGAR tipi helikopter kalkıştan 3 dakika sonra yüksek gerilim hattına takılarak düştü. Kaza bölgesine arama-kurtarma ekiplerinin yanısıra çok sayıda sağlık personeli sevk edildi.

Uludere ilçesi Şenoba beldesinden Şırnak il merkezine gitmek üzere havalanan ve içerisinde 10'un üzerinde askerin personelin bulunduğu tahmin edilen COUGAR tipi helikopter kalkıştan 3 dakika sonra saat 19.40 sıralarında yüksek gerilim hattına takılarak düştü. Bunun üzerine bölgeye askeri birlikler eşliğinde arama-kurtarma ekipleri ile çok sayıda sağlık personeli sevk edildi. Konuyla ilgili Şırnak Valiliği'nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"İlimiz Uludere ilçesi Şenoba beldesinden kalkan COUGAR tipi helikopterimiz kalktıktan 3 dakika sonra yüksek gerilim hattına takılması sonucu düşmüştür.Olay yerine kurtarma ekiplerimiz intikal etmiştir." 

GENELKURMAY'DAN AÇIKLAMA

Genelkurmay’dan Gnkur.Bashalk D.Bşk. Tuğgeneral Ertuğrulgazi Özkürkçü helikopter kazasıyla ilgili bir açıklama yaptı.

Tuğgeneral Ertuğrulgazi Özkürkçü’nün açıklaması şöyle

"31 Mayıs 2017 Çarşamba günü, Şırnak/Şenoba Tugay Komutanlığından kalkış yapan ve içinde 13 personelimizin bulunduğu AS 532 COUGAR tipi bir helikopter, kalkışından kısa bir süre sonra, ilk alınan bilgilere göre, yüksek gerilim hatlarına takılması sonucunda saat 20.55 sularında kaza kırıma uğramıştır. Olayla ilgili inceleme devam etmektedir.

Söz konusu elim kaza neticesinde; helikopterde bulunan kahraman silah arkadaşlarımızın şehit olduğu bilgisi alınmıştır.

Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu elim olayda şehit olan kahraman silah arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet, değerli ailelerine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır diliyoruz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

KAYSERİ KOMANDO TUGAYI ESKİ KOMUTANI AYDOĞAN AYDIN HAYATINI KAYBETTİ

Edinilen bilgilere göre, Şırnak'ta helikopter kazasında hayatını kaybedenlerin arasında Kayseri Komando Tugayı eski komutanı Tümgeneral Aydoğan Aydın'da bulunuyor.

Aydın 15 Temmuz sonrası gözaltına alınmış daha sonra Kayseri'de kendi birliğine, "bir tek er bile dışarı çıkmayacak" emri verdiği ortaya çıkınca serbest bırakılmış. 

O dönemde Tuğgeneral olan Aydoğan Aydın son YAŞ toplantısında Tümgeneralliğe yükseltilmiş.

Yarbay Songül Yakut da Türkiye'nin ilk kadın ilçe Jandarma Komutanıymış. Veli Ağbaba Songül Yakut hakkında twitterden  yaptığı paylaşımda "Bnbş Songül Yakut Malatya'lı yakın arkadaşımızdı Kumpasla Ordu'dan atıldı Büyük mücadele ile görevine geri döndü
Bugünde şehit oldu" yazdı.                       

Genel Kurmay helikopter kazasında hayatını kaybeden askerlerin isim listesini yayınladı. / Evrensel

 

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2017, 12:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.