Soma Maden Önergesi 20 Gün Önce Reddedildi

CHP Manisa Vekili Özel’in “Soma’daki maden ocaklarında yaşanan ölümlerin sorumluları ile nedenlerinin araştırılması, bu tür olayların tekrarının yaşanmaması için” verdiği araştırma önergesi AKP’nin oylarıyla reddedilmişti.

Soma Maden Önergesi 20 Gün Önce Reddedildi
 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Manisa Milletvekili Özgür Özel’in madenlerdeki ölümlerle ilgili altı ay önce verdiği araştırma önergesi 20 gün önce reddedilmişti.


Soma’daki madenlerde meydana gelen ölümlerin sorumluları ile nedenlerinin araştırılması amacıyla Meclis’te bir Araştırma Komisyonu Kurulması istemiyle 23 Ekim 2013’te verilen önerge, 29 Nisan'da Meclis gündemine gelmişti. Meclis Genel Kurulu'nda yapılan görüşmede, önerge CHP, MHP ve BDP’nin “Evet” oylarına karşın, AKP’nin “Hayır” oylarıyla reddedildi.

Tekrarının yaşanmaması için…

Önergede, 2012 ve 2013’teki işçi ölümleri belirtilerek, denetimlerin yetersiz kaldığı ifade ediliyor.

“Manisa’nın Soma ilçesine bağlı Darkale köyünde faaliyet gösteren özel bir şirkete ait kömür madeninde, 4 Eylül 2012 tarihinde çıkan yangında yaralanan üç işçiden biri ölmüş, 4 Ekim 2012’de çıkan yangında dördü ağır dokuz işçi yaralanmış, ve 12 Kasım 2012’de çıkan yangında ise ikisi ağır dokuz işçi yaralanmıştır. En son 20 Ekim 2013’te aynı madendeki yangında bir işçi hayatını kaybetmiş, 27 işçi yaralanmıştır.”

“Soma’daki tüm maden ocaklarında meydana gelen iş kazalarının ve yaşanan ölümlerin sorumluları ile nedenlerinin araştırılması, bu tür olayların tekrarının yaşanmaması için kalıcı çözümlerin bulunması ve kamusal yaptırım ve denetimlerin yeterliliğinin ölçülmesi amacıyla Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz.”

“Yeni patlama, yeni ölümler”

Meclis tutanaklarına göre, CHP Milletvekili Özel’in o gün şunları söylemişti:

“Soma'da maden ocaklarında sürekli patlamalar oluyor ve o patlamalarda işçilerimizi kaybediyoruz. Verdiğimiz soru önergelerine cevap: '10 kere denetledik, 66 tane kusur, şu kadar para cezası verdik.' Sonuç: Yeni patlama, yeni ölümler.”

“Bu noktaya geleceği belliydi”

Özel, Soma’daki olayın ardından yaptığı açıklamada da şunları söyledi:

“Bizim 23 Ekim tarihinde, 60 vekilin imzasıyla 20 gün önce reddedilen meclis araştırma önergemiz vardı. Her ay üç ayda bir ölümlü ve yaralamalı kazalar oluyor. 10 kez üst üste kaza yaşandıktan sonra en son kapatılmıştı.”

“Onlarca cezaya rağmen bunlar önlenemiyor. Benim hazırladığım meclis komisyonu kurulması önerisinde, Soma’daki kazaların mercek altına alınmasını önerdik. MHP ve BDP’nin desteği aldık. 20 gün önce maalesef reddedildi. Bu noktaya geleceği dünden belliydi.”

Soru önergeleri de geç cevaplandı

Özel’in konuyla ilgili verdiği soru önergeleri de vakti geçtikten sonra cevaplanmıştı.

1 Nisan 2013’te verilen “Manisa'nın Soma ilçesindeki bir köyde faaliyet gösteren kömür madeni ile ilgili yapılan kontrol ve incelemelere ilişkin” soru önergesi, bir yıl sonra 21 Ocak 2014’te cevaplandı.

14 Kasım 2012’deki “Manisa'nın Soma ilçesinde bir maden ocağında çıkan yangınlara ilişkin” başlıklı önerge de 13 Mart’ta yanıtlandı. / Bianet

* Araştırma önergesinin tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2014, 16:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER