Soran'da yangın faciası: En az 14 kişi hayatını kaybetti

Irak'ın Erbil'e bağlı Soran (Diyana) ilçesinde akşam saatlerinde bir binada çıkan yangında 14 kişinin hayatını kaybettiği, 7 kişinin ise yaralandığı bildirildi.

Soran'da yangın faciası: En az 14 kişi hayatını kaybetti

Rûdaw muhabiri Endam Cebar’ın aktardığına göre, Soran ilçesi Cundiyan semtindeki bir binada yangın çıktı.

Soran-Çoman karayolu üzerindeki binanın daha önce Soran Üniversitesi öğrencileri tarafından yurt olarak kullanıldığı bildirildi.

Soran Sivil Savunma Sözcüsü, çok sayıda vatandaşın binanın içinde mahsur kaldığını ve kurtarılamadığını söyledi.

Yangının binaya yayılması yüzünden müdahalede güçlük yaşandı.

14 kişi hayatını kaybetti, 7 kişi yaralandı

Soran Sağlık Birimi’nden yapılan açıklamada şu ana kadar aralarında öğrenci ve öğretmenlerin de bulunduğu 14 kişinin yangında yaşamını yitirdiği bildirildi.

Soran Sağlık Birimi Müdürü Kameran Mela Muhammed ise Rûdaw’a yaptığı açıklamada 14 öğrenci ve öğretmenin hayatını kaybettiğini, 7'sinin ise yaralandığını belirtti.

Muhammed, ölümlerin çoğunun duman zehirlenmesi nedeniyle yaşandığını kaydetti. Yurtta ölenlerin kimlik bilgilerine dair henüz bir bilgi verilmedi.

Hayatını kaybedenlerin kimlikleri belli olmadı

Soran Asayişi’nden bir kaynak ise Rûdaw’a yaptığı açıklamada, “Şu ana kadar ölenlerden 5’inin Rojavalı, 3’ünün ise Çomanlı olduğu belirlendi. Hayatını kaybedenler arasında Soran ve Erbil nüfusuna kayıtlı olanlar da bulunuyor. Henüz isimleri belli değil” bilgisini geçti.

Başbakan Mesrur Barzani’den faciaya ilişkin açıklama

Başbakan Mesrur Barzani, yangın faciası ile ilgili Soran’daki yetkililerle konuştuğunu belirterek "yangınla ilgili kapsamlı bir soruşturma başlatılması" talimatında bulundu.

Başbakan, yangın çıkan binada ve diğer kamu binalarında önlemlerin alınıp alınmadığının da araştırılmasını istedi.

Ekran alıntısı

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER