'Tartışmalı bölgeler' Kürtlerin denetiminde

Federal Kürdistan Bölgesi Peşmerge Bakanlığı, Kürdistan Bölgesi dışında kalan Kerkük dahil tüm Kürt yerleşim birimlerinde denetim kurduklarını ve bir daha buralardan çıkmayacaklarını bildirdi.

'Tartışmalı bölgeler' Kürtlerin denetiminde
Federal Kürdistan Bölgesi Peşmerge Bakanlığı, Kürdistan Bölgesi dışında kalan Kerkük dahil tüm Kürt yerleşim birimlerinde denetim kurduklarını ve bir daha buralardan çıkmayacaklarını bildirdi.  Kürt parlementerler de Bağdat'ı terk ederek Kürdistan'a döndüler.


Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) gruplarının önce Musul'u, ardından Selahaddin ve Kerkük bölgelerinde bir çok yerleşim birimini çatışmasız bir şekilde ele geçirmesi ardından, Kürt güçleri Irak askeri birliklerinin terk ettiği Kerkük'ün denetimini aldı. Peşmergeler, Kerkük çevresinde IŞİD çeteleri ile çatışmaya girerken, kentin güney batısındaki bazı ilçe ve köyleri geri aldı.  1,2 milyon nüfuslu Kerkük,  petrol bölgesinin merkezinde bulunuyor.

Bugün öğleden sonra Peşmerge Bakanı Ceifer Şeyh Mustafa'nın konvoyuna yönelik Kerkük'ün güneyinde bombalı saldırı düzenlendi. Saldırıda bir peşmerge hayatını kaybederken, bakan kurtuldu. Saldırı, Perşmerge Bakanı Kerkük'ün güney batısındaki birlikleri denetlemek için geldiği sırada gerçekleşti. 

Saldırı ardından Peşmerge Bakanı Ceifer Mustafa yaptığı açıklamada, Kerkük vilayetine bağlı Til El-Werd alanında iki gündür yaşanan çatışmalarda, 2 peşmergenin hayatını kaybettiğini, 2'sinin de yaralandığını söyledi.  Gün içinde bir açıklama yapan peşmerge sözcülerinden Cabbar Yaver,  "Kerkük'ün tümü peşmergenin denetimine geçti" dedi.  Yaver, "Mevcut durumda Kerkük'te hiçbir Irak askeri kalmadı" diye ekledi.

IŞİD İLE PEŞMERGELER ARASINDA ÇATIŞMA

Şiddetli çatışmalar sonucu Kerkük'ün 25 güney batısındaki  Til el-Werd ilçesi IŞİD'in elinden çıkarılmıştı.  Bununla birlikte Irak ordusu, kentin 50 km güney batısındaki Hewice ilçesine bağlı El Multeka beldesini IŞİD'den geri aldı.

Peşmergeler ayrıca Beci, Hawice ve Riyaz bölgelerini birbirine bağlayan stratejik hattın kendi denetimlerinde olduğunu bildirdi. Bu kavşağa Fethe adı veriliyor.

Öğleden sonra peşmerge güçleri ile IŞİD çeteleri arasında Kerkük'ün Til El Werd yakınındaki Riyaz'da şiddetli çatışmalar yaşandığı bilgisi geldi. YNK Basın Bürosu PUKmedia'nın peşmerge kaynaklarına dayandırdığı haberine göre çatışmalarda, IŞİD çeteleri ağır kayıp vererek, saldırıları kırıldı.  Çatışmalarda bir peşmergenin yaralandığı belirtiliyor. Çarşamba günü de aynı yerde çatışmalar yaşanmış ve 10 çete üyesinin öldürüldüğü bildirilmişti.

PEŞMERGE BAKANLIĞI: TÜM KÜRT BÖLGELERİ DENETİMİMİZDE

Bugün akşam saatlerinde Peşmerge Bakanlığı sözcülerinden Cabar Yaver, Rudaw'a yaptığı ikinci bir açıklamada, Kürdistan Bölgesi dışında kalan ve "tartışmalı bölgeler" olarak ifade edilen Kürt alanlarında denedim sağladıklarını  söyledi. Yaver, "Peşmerge güçleri tüm bulanları denetime aldı" dedi. 

Peşmerge Bakanlığı'nın diğer bir yetkilisi Helgurd Hikmet ise "Kürdistan Bölgesi dışında kalan bu Kürdistani alanlardan geri çekilmek gibi bir planımız yok" dedi.  Helgurd, sözkonusu bu bölgelerde Kürdistan bayrağını dikeceklerini söyledi.

Mevcut durumda Kerkük, Xaneqin, Celewla, Tuz Xurmatu ve Şengal gibi alanlar peşmergelerin denetiminde bulunuyor.

KÜRT PARLAMENTERLER BAĞDAT'TAN DÖNDÜ

Bu açıklamadan kısa bir süre sonra Bağdat'taki Kürt parlementerlerin de Kürdistan Bölgesi'ne döndüğü haberi geldi. Bu gelişme, Irak'ın Şii Başbakanı Nuri El Maliki'ye parlamento tarafından olağanüstü yetki verilmesinin reddedilmesi sonrasına denk geldi. Yerel medyaya göre, parlamenterler bu tavrın siyasi olmadığını, kendi güvenlikleri için Kürdistan Bölgesi'nde döndüklerini söyledi. / anf

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2014, 19:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER