Tecavüzcüyle evlenme yasasını kaldırdılar

Türkiye'de de tartışma yaratan 'tecavüzcüye af' yasası Ürdün'de kaldırıldı. İnsan hakları savunucuları ve din âlimleri yasaya karşı uzun zamandır kampanya yapıyordu.

Tecavüzcüyle evlenme yasasını kaldırdılar
Ürdün hükümeti, Türkiye’de de geçen yıl gündeme getirilen ve ancak tepkiler sonrasında vazgeçilen ‘tecavüzcüye evlilik yoluyla af’ yasasını kaldırdı. Ürdün, tecavüz ettikleri kadın veya çocuklarla evlenmeleri halinde tecavüzcülere af getiren yasayı iptal etti.


Ürdünlü insan hakları savunucularının yanı sıra Müslüman ve Hristiyan din âlimleri yasanın kaldırılması için uzun zamandır kampanya yürütüyor; yasa ‘taş devrinden kalma’ diye niteleniyordu. Yasayı destekleyenlerse, ‘tecavüz mağdurlarının onurunu korumak’ gibi bir gerekçe öne sürüyordu.

Ürdün Ceza Kanunu’nda 15-18 yaş arası kadınlarla cinsel ilişkiye girmek tecavüz olarak tanımlanırken, tecavüz yedi yıla hapis veya mağdurun 15 yaş altında olduğu durumlarda idamla cezalandırılıyordu. Ancak kaldırılan yasa, tecavüzcüyle mağdurun üç yıl içinde evlenmesi ve beş yıl evli kalması halinde erkeklere af getiriyordu.

Yeni düzenlemeyle, tecavüz suçunu işleyenler cezalandırılacak; kadın, çocuk ve engellilere karşı işlenen suçların cezaları artırılacak. Lübnan’da da benzer bir yasanın kaldırılması için kampanya yürütülüyor. 

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2017, 11:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER