Türk Telekom'un sahibi Otaş'ın iflası istenecek

Türk Telekom’un yüzde 55’ine sahip Otaş’a kredi verip, yaklaşık 2 yıldır taksitlerini tahsil edemeyen bankalar için formül bulundu. Alacaklı bankalar şirket kuracaklar ve Türk Telekom yönetiminde bu bankalarca kurulan yeni şirket yer alacak. Otaş’ın da iflası istenecek

Türk Telekom'un sahibi Otaş'ın iflası istenecek
Uzun süredir finansman sıkıntısı yaşayan Otaş’a, kredi borcunu ödeyemediği bankalarla masaya oturuyor.


Bloomberg'in ‘konuya yakın’ diye nitelediği 5 kaynağa dayandırdığı haberine göre Otaş’a kredi veren bankalar ve diğer taraflar yaklaşık 4.75 milyar dolarlık kredinin çözümü için bugün İstanbul’da bir araya gelecek. Kaynaklara göre toplantıya bankalar, hükümetten yetkililer, hukuk firmaları, danışmanlık firmaları katılacak. 3 kaynağın verdiği bilgiye toplantıda, Otaş’a ait yüzde 55 Türk Telekom hissesinin bankaların ortaklığında kurulacak yeni bir şirkete devredilmesine yönelik bir plan görüşülecek. Plana göre yeni şirkette bankalar, kredideki payları oranda hisseye sahip olacak. Otaş’ın da iflası istenecek.

HANGİ BANKALAR NE KADAR KREDİ VERDİ?

Türk Telekom’un yüzde 55’lik hissesi 2005 yılında özelleştirildi.  Tamamı Öger Telekom’a ait olan Otaş, Türk Telekom’da yüzde 55’lik paya sahip.

Otaş 2013 yılında 29 bankadan toplam 4.7 milyar dolarlık kredi aldı. Kredinin en büyük payı 1.5 milyar dolarla Akbank’a ait. 1 milyar dolar Garanti Bankası’nın, 500 milyon dolar da İş Bankası’nın alacağı bulunuyor. Kalan 1.7 milyar dolar da diğer bankaların.

2016 yılında kredilerin geri ödenme zamanı geldiğinde ödemeler yapılamadı. 290 milyon dolarlık kredi ödemesi yapılamadı. Alacaklı bankalar 2016 yılından itibaren hiçbir alacaklarını tahsil edemedi. 2016 yılından itibaren de bankaların alacağına yönelik çalışma yapıldı ancak bir sonuç elde edilemedi.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2018, 23:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER