Vali Ali Çelik: Hakkari'nin yeni yapılaşma alanlarını Otluca bölgesine kaydıracağız

Hakkari Valiliği ve Hakkari Belediyesi tarafından Gençlik Merkezinde düzenlenen "Depremsellik Semineri'nde konuşan Hakkari Valisi Ali Çelik Hakkari'deki deprem riskine karşı alınması gereken önlemlerden bahsetti.

Vali Ali Çelik: Hakkari'nin yeni yapılaşma alanlarını Otluca bölgesine kaydıracağız

Japon Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki ve Afet Yönetimi Uzmanı Faruk Görünüş'ün konuşmacı olarak katıldığı seminerde konuşan Vali Ali Çelik, Hakkâri bölgesinin fay yapısı, Hakkâri'de devam eden deprem tedbiri çalışmaları ve planlanan yeni yapılaşma alanları ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu.

Kentsel gelişim sürecini birlikte yönetmek zorundayız

Depreme karşı alınabilecek en büyük tedbirin, kurallara, yönetmeliklere uygun yapılar yapmak olduğuna dikkat çeken Vali Çelik, "Yapı stoğunun güncellenmesi ve yapı stoğu risklerinin analizi için üniversite ve belediye ile bir çalışma başlattık. Hakkâri'deki 2 bin 500 yapının karot örneklerinin alınıp binaların depremselliği hakkında raporları vatandaşlarımızla paylaşacağız. Devamındaki kentsel gelişim sürecini de hem vatandaş ve bireyler olarak hem de kamu kurumları olarak tüm Hakkâri'yle hep birlikte yönetmek zorundayız" dedi.

Otluca bölgesi mücavir saha içerisine alınacak

Meclisten alınan kararlarla Hakkâri merkez mücavir saha içerisine Otluca bölgesini almaya karar verdiklerini belirten Çelik, "Sağlam zemin analizleriyle şehrin yeni yapılaşma alanlarını Otluca bölgesine doğru kaydırmak ve kentsel dönüşüm sahalarının o tarafa doğru geçmesi için bir irade ortaya koyduk. Bu sürecin bir sonraki aşaması TOKİ ile devam edecek. Sosyal konut projesinin ihale süreci akabinde devam edecek desteklerle beraber kentsel dönüşüm ve sosyal konut yapma projesini de hep beraber güçlendireceğiz" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER