Van'da 5.4 büyüklüğünde deprem

Van'ın Özalp ilçesinde, Richter ölçeğine göre, 5.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Sarsıntı, çevre illerde de hissedildi.

Van'da 5.4 büyüklüğünde deprem

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığı'nın verilerine göre, saat 13.03'te, merkez üssü Özalp ilçesi olan 5.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Derinliği 6,96 kilometre olan deprem, çevre illerde de hissedildi. 

BAKAN SOYLU: BİR EVDE KISMİ YIKIK İHBARI VAR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Van Özalp'te meydana gelen 5.4 büyüklüğündeki depreme ilişkin açıklama yaptı. Bakan Soylu, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından yaptığı açıklamada, "Van'da 13.03'te meydana gelen 5.4 büyüklüğünde depremde Özalp merkezde yapılan ilk taramalarda hasar gözükmüyor. Köyler de taranıyor. Şu ana kadar köylerden sadece bir evde kısmi yıkık ihbarı var. Gelişmeler Van Valiliği ve AFAD Başkanlığımızca kamuoyuna bildirilecektir. Geçmiş olsun" dedi.

 

VALİ BİLMEZ: BAZI KÖYLERDE HASAR GÖREN EVLER VAR

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, Özalp ilçesinde meydana gelen 5.4 büyüklüğündeki depremin ardından açıklama yaptı. Vali Bilmez, “Özalp merkez ve köylerinde yaptığımız taramalarda bir köyümüzde bir evin kısmen yıkıldığını, bunun dışında herhangi bir can ve kal kaybı olmadığını ama bazı köylerde hasar gören evlerin olduğunun ilk bilgilerini aldık. Ekiplerimiz sahaya doğru hareket ettiler. Hasar tespit çalışmalarına başlandı” dedi.

 

ELAÇMAZ MAHALLESİNDE BAZI EVLER HASAR GÖRDÜ

Van’nın Özalp ilçesinde meydana gelen 5.4 büyüklüğündeki deprem, Gürpınar ilçesinin kırsal Elaçmaz Mahallesi’nde hasara yol açtı. Depremin merkez üssüne en yakın yerleşim yeri olan mahallede, bazı ev ve ahırlar kısmen yıkıldı. Bazı evlerin ise duvarlarında derin çatlaklar oluştu. Depremde can kaybının yaşanmadığı belirtildi.

Depremin ardından bölgeye, AFAD, itfaiye ve jandarma ekipleriyle UMKE sevk edildi. Vali Mehmet Emin Bilmez, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yüksel Yiğit ve İl AFAD Müdürü Osman Uçar ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Kemal Atlı da depremin merkez üssü yakınındaki bölgelerde helikopterle incelemelerde bulundu.

VALİ BİLMEZ: 3 İLÇEDEKİ 15 MAHALLEDE HASAR VAR

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yüksel Yiğit ve Çevre ve Şehircilik Müdürü Ali Kemal Atlı ile birlikte helikopterle havadan denetim yaptıktan sonra Gürpınar’a bağlı 250 haneli Elaçmaz Mahallesi'ne gelip, incelemelerde bulundu. Birçok ev ve ahırın hasar gördüğü mahallede açıklamalarda bulunan Vali Bilmez, Saray, Özalp ve Gürpınar ilçelerine bağlı 15 mahallede büyük ve küçük çapta hasar meydana geldiğini belirtirken, 5 kişinin depremden kaynaklı yaralandığını söyledi.

Vali Bilmez, birçoğunun düşme ve kaçma sonucu hafif yaralandığını, tedaviye alındıklarını belirterek, "Tüm mahallelerimizde gerekli incelemelerimizi hızlı bir şekilde sürdürüyoruz. En büyük tesellimiz, bu depremde can kaybının olmamasıdır. Depremin yol açtığı hasarları gidermek için de ekiplerimiz yoğun bir şekilde çalışmalarına başladı. Hasar tespit çalışmaları yapılacak. Vatandaşlarımızdan ricamız da hasar görmüş yapılardan, evlerden uzak durmalarıdır. Tüm yaraları en kısa zamanda saracağız" dedi.

Deprem sonrası büyükşehir ve ilçe belediyelerine bağlı itfaiye, AFAD, UMKE, Kızılay ve jandarma ekipleri, hasar gören evlerin önünde alınan güvenlik önlemleri eşliğinde çalışma başlattı. Bölge halkı da ev ve ahırlarının hasar gördüğünü söyledi.

YIKILAN EVLERİNDEN SON ANDA ÇIKMIŞLAR

Öte yandan depremde evleri yıkılan, 16 kişilik aileden İbrahim Çelik, sarsıntı anında kendilerini son anda dışarı attıklarını anlattı. Ev sahibi Çelik, deprem anında kendisinin dışarıda olduğunu ancak gelini ile çocuk ve torunlarının evde bulunduğunu, bu sırada bir oğlunun yaralandığını söyledi. 

Depremde son anda evden kurtulduğunu ve pencereden atladığını söyleyen Şahin Çelik ise "Deprem anında mutfakta çobanla beraber yemek yiyorduk. Deprem olunca bir anda kendimizi dışarı attık. Sadece kardeşim Kazım ayağından yaralandı. Allah'a şükür kaybımız yok ama mal kaybımız var. Evimiz yıkıldı, hayvanlarımız öldü. Yardım bekliyoruz" dedi. / DHA

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2020, 14:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER