Yüksekova'daki akaryakıt istasyonu güneş enerjisiyle elektrik üretiyor

Yüksekova'da bulunan akaryakıt istasyonu, yüksek elektrik faturalarına güneş enerjisiyle çözüm buluyor.

Yüksekova'daki akaryakıt istasyonu güneş enerjisiyle elektrik üretiyor

Yüksekova'da faaliyet gösteren bir akaryakıt istasyonu, yüksek elektrik faturalarına çözüm olarak yaklaşık 100 bin dolarlık bir yatırımla güneş enerjisi sistemi kurarak elektrik üretmeye başladı. Özel bir firma tarafından kurulan 110 KW'lık güneş panelleri ile aylık elektrik tüketim miktarından daha fazlasını üreten akaryakıt istasyonu, ihtiyaç fazlası elektriği de dağıtıcı firmaya satıyor.

g3.jpeg

"En büyük giderimiz olan elektrik tüketimini güneş enerjisiyle karşılıyoruz"

İstasyon sahibi Onur Onay, güneş paneli sistemiyle hem işletmelerine hem de Yüksekova'ya fayda sağladıklarını belirterek, " En büyük giderimiz olan elektrik tüketimini güneş enerjisiyle karşılıyoruz ve fazlasını satabiliyoruz. Yazın güneşin dik olduğu zamanlarda daha verimli bir dönem oluyor. Kışın ise daha az verimli bir dönemi var ancak güneş paneli sistemi her zaman elektrik üretiyor" dedi.

g.jpeg

"Bütçesi buna uygun olan bütün işletmeler başvurmalı"

Onay, tesisin en fazla 5-6 yıl içinde kendisini amorti edeceğini belirterek, "Şu anda bu yatırım ile elektrik tüketimimizi sıfırladık. Yönetmelik gereği ürettiğimizin bir mislini satabiliyoruz. Bütçesi buna uygun olan bütün işletmeler başvurmalı. Yüksekova güneş haritasında güneşi dik alan bir yer. Bunun memlekete faydası olacağını düşünüyorum" şeklinde konuştu. / Yüksekova Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER