Yüksekova'da Sokağa Çıkma Yasağı Kaldırıldı

Yüksekova'da 13 mart tarihinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı 78 günün ardından kaldırılıyor. Hakkari Valiliği, Yüksekova'da devam eden yasağın yarın saat 06.00'dan itibaren kaldırılacağını açıkladı.

Yüksekova'da Sokağa Çıkma Yasağı Kaldırıldı
 Hakkari Valiliği, sokağa çıkma yasağının 13 Mart tarihinden itibaren sürdüğü Yüksekova ile ilgili açıklamada bulundu.

Valilik'ten yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Kamu düzenine yönelik kolluk kuvvetlerimizce uygulanan tedbirlerin etkili bir şekilde sürdürülmesi ve kamu düzeninin bozulmasının önlenmesi amacıyla sokağa çıkma yasağı ilan edilen Yüksekova İlçe Merkezi ile Yüksekova İlçemize bağlı Vezirli Köyü ve Çimenli mezrasında 30 Mayıs 2016 Pazartesi gününden itibaren; Her gün sabah saat: 06.00’den akşam saat: 20.00’a kadar olan saatler arasında kısmi zamanlı olarak kaldırılmış, Ramazan ayı münasebetiyle kısmi zamanlı  kaldırılacak yasak 05 Haziran 2016 günü itibariyle sabah saat: 06.00’dan akşam saat: 22.00’a kadar olan saatler arasında belirlenmiş olup; diğer saatler arasında sokağa çıkma yasağı kısmi olarak devam etmektedir.
 
Yüksekova İlçemizde vatandaşlarımızın güvenliği için uygulanan sokağa çıkma yasağı nedeniyle 14 Mart 2016 tarihinden itibaren eğitim ve öğretim faaliyetlerine ara verildiği için öğretmen ve öğrencilerimiz idari izinli sayılmıştır. 30 Mayıs 2016 Pazartesi gününden itibaren kaldırılacak kısmi yasak ile birlikte eğitim ve öğretime kaldığı yerden devam edilecektir. 
 
Sokağa çıkma yasağı sürecinde vatandaşlarımızın sağlık, gıda, ilaç vb. ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli tedbirler alınmış, yaklaşık 2.000 civarında vatandaşımızın güvenli bir şekilde bölgeden tahliyesi sağlanmış ve herhangi bir sorun yaşanmamıştır.
 
Hükümetimizin demokratikleşme ile eş zamanlı olarak yatırım, üretim ve istihdama yönelik çalışmaları ve terörden etkilenen vatandaşlarımızın ekonomik ve sosyal rehabilitasyonuna dönük çalışmaları İlimizde de kararlılıkla sürdürülmektedir. Bu çerçevede vatandaşlarımızın herhangi bir mağduriyet yaşamaması için Yüksekova İlçemizde her türlü  tedbir alınacaktır. 
 
Ayrıca vatandaşlarımızın terör sebebiyle oluşan zararlarının karşılanması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca görevlendirilen teknik ekip personeli tarafından zarar tespit çalışmalarına başlanılmış olup; bu süreçte evlerini bırakarak yakınlarının yanına giden vatandaşlarımızın geri döndüklerinde dikkatli olmaları; şüpheli kablo, patlayıcı düzenekleri vb. materyalleri görmeleri durumunda dokunmadan güvenlik kuvvetlerimize bilgi vermeleri can güvenliği açısından önem arz etmektedir.
 
Bu süreçte olduğu gibi bundan sonra da vatandaşlarımızın yanında olmaya ve her zaman olduğu gibi vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini tehdit eden, kamu düzenini bozan, birliğimize ve kardeşliğimize kast eden her türlü faaliyetlerin üzerine hukuk devleti ilkeleri çerçevesinde kararlılıkla gitmeye devam edeceğiz."
Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2016, 12:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
hetem özkan
hetem özkan - 7 yıl Önce

memnuniyet verici
bir gelişme
( belki avrupa ya da gidebiliriz artık ! .)

SIRADAKİ HABER