Yusuf Yerkel, Başbakanlık'taki Görevine Devam Ediyor

Soma'da bir vatandaşı yerde tekmelemesiyle gündeme gelen Yusuf Yerkel'in "Başbakan Müşaviri" unvanının devam ettiği ortaya çıktı.

Yusuf Yerkel, Başbakanlık'taki Görevine Devam Ediyor
 Soma’da 301 işçinin yaşamını yitirdiği maden faciasının ardından, Başbakan Erdoğan’la birlikte gittiği ilçede, protesto eylemi yapan bir madenciyi yerde tekmelerken görüntülenen ve bir anda Türkiye’nin gündemine oturan Yusuf Yerkel'in, “Başbakanlık Özel Kalem Müdür Yardımcılığı” görevinden alındığı açıklanmıştı. Ancak kamu yönetiminde “Başbakanlık Özel Kalem Müdür Yardımcılığı” gibi bir pozisyonun olmadığı, “Başbakanlık Müşaviri” kadrosuyla çalışan Yusuf Yerkel’in bu görevi sürdürdüğü ortaya çıktı. 

BAŞBAKAN'IN GEZİLERİNE KATILMAYACAK

T24'den Tahir Alperen, Soma’da madenci tekmelerken görüntülenen ve neredeyse dünya çapında tepki toplayan Başbakanlık Müşaviri Yusuf Yerkel’in ‘görevden alınması’yla ilgili çarpıcı bilgilere ulaştı. Buna göre, ‘Başbakanlık Özel Kalem Müdür Yardımcılığı’ görevinden alındığı duyurulan Yerkel'in, esasen ‘Başbakanlık Müşaviri’ olduğu ve bu kadroyu koruduğu öğrenildi. Yerkel'in ayrıca Başbakan Tayyip Erdoğan 'ın gezilerine katılmaması yönünde karar alınarak Başbakanlık'taki kadrosunun korunduğu anlaşıldı. 

"KENDİSİNİ SAVUNDU" DENMİŞTİ

Yerkel'in, Somalı madenci Erdal Kocabıyık'ı Özel Harekat polislerinin etkisiz hale getirmesinin ardından yerde yatarken tekmelemesi sonrası yeni kamera görüntüleri ortaya çıkmış ve olayın Başbakan'ın Siyasi Başdanışmanı Yalçın Akdoğan ve AKP Sözcüsü Hüseyin Çelik’in öne sürdüğünün aksine, "kendisini savunurken” gerçekleşmediği de anlaşılmıştı. 

OLMAYAM KADRODAN ALINDI

Yerkel'in 21 Mayıs itibariyle 3 yıldır yürütmekte olduğu 'Başbakanlık Özel Kalem Müdür Yardımcılığı' görevinden alındığı şeklinde haberler yapıldı. Yerkel'in bir başka göreve kaydırılacağı ve artık Başbakan Özel Kalem Müdür Yardımcısı olarak çalışmayacağı belirtildi. Gerçek ise olayın gündemdeki yerini kaybetmesinin ardından ortaya çıktı. Kamuda 'Özel Kalem Müdür Yardımcılığı' diye bir kadro bulunmazken, Yerkel'in olmayan bir kadrodan alınmış gibi gösterildiği anlaşıldı. Türkiye'nin gündemine oturan ve yabancı basında da geniş bir şekilde yer bulan tekme olayı nedeniyle hükümetin yıpratılmaması amacıyla Yerkel'in kamu hiyerarşisinde hiç bulunmayan bir görevden alınmış gibi yapılarak Başbakanlık Müşavirliği görevine devam etmesinin sağlandığı öğrenildi. / Haberler.com

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2014, 10:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER