İdris Baluken'den yeni roman 'Kırık Ayna'

Eski HDP milletvekili İdris Baluken'in dördüncü kitabı 'Kırık Ayna' yayımlandı.

İdris Baluken'den yeni roman 'Kırık Ayna'

Eski HDP Grup Başkan Vekili ve Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken'in yeni romanı 'Kırık Ayna' Dipnot Yayınları tarafından yayımlandı.

Kırık Ayna, İdris Baluken, 200 syf., Dipnot Yayınları, 2023.

İdris Baluken bu romanında, edebiyat ve sinema tutkunu bir adamın ısrarlı bir davet üzerine hem kendi köklerini keşfedip hem de Orta Doğu’nun büyük acılar yaşamış kadim halklarından birine ait kutsal bir emanetin peşine düşeceği Mardin serüvenini anlatıyor.

Baluken'in yine Dipnot Yayınları tarafından yayımlanan 'Üç Kırık Dal', 'Sincan'dan Edirne'ye Hasbıhal - Name' ve 'Oko' adlı üç kitabı bulunuyor.

İDRİS BALUKEN KİMDİR?

1976’da Bingöl’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Bingöl’de tamamladı. 1992’de Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne kaydoldu. 1998’de bu fakülteden mezun oldu. Heybeliada Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi E.A.H.’de ihtisas yaptı. Bingöl ve Diyarbakır’da uzman doktor olarak çalıştı. SES, TTB başta olmak üzere çeşitli sivil toplum örgütlerinde yer aldı. 24. Dönem Bingöl, 25. Dönem Diyarbakır milletvekilliği yaptı. Çatışmalı sürecin sonlandırılmasına yönelik başlatılan çözüm sürecinde Sırrı Süreyya Önder ve Pervin Buldan’la birlikte İmralı Heyeti’nde bulundu. Barış heyeti çalışmalarını yaşamının en onurlu sayfası olarak tanımladı. 4 Kasım 2016 tarihinde HDP’ye yönelik siyasi operasyonlar kapsamında tutuklandı. 30 Ocak 2017’de ilk duruşmada tahliye edildi. Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki bir ilkle tahliye kararına yapılan itiraz sonucu 21 Şubat 2017’de yeniden tutuklandı. Siyasi çalışmaları ve düşüncelerinden dolayı 16 yıl 8 ay hapis cezası aldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER