'AK Parti anketlerde hiç olmadığı kadar geride'

Fatih Altaylı, şimdilerde siyasilere danışmanlık yapan eski bir meslektaşının "AK parti anketlerde hiç olmadığı kadar geride görünüyor. Bu da partide rahatsızlık yaratıyor. AK Parti’nin memnuniyetsiz seçmeninin ya sandığa gitmeyeceği, gidenlerin de MHP’ye kayması ihtimalinden söz ediliyor" dediğini aktardı. Ayrıca Bahçeli'nin Mansur Yavaş'a gitmesi muhtemel oyları engellemek için Erdoğan'la görüştükten sonra Gökçek ismini ortaya attığı iddiasını gündeme taşıdı.

'AK Parti anketlerde hiç olmadığı kadar geride'
 Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Fransa dönüşü uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, halkın değişim istediğini belirterek, yerel seçimde 3 dönemi dolduran belediye başkanlarının tamamına yakınının ‘istirahate’ çekileceğini söyledi. Habertürk yazarı Fatih Altaylı ise yerel seçim için kulislerde konuşulanları bugünkü köşesine taşıdı. Şimdilerde siyasilere danışmanlık yapan eski bir meslektaşının İstanbul’da Binali Yıldırım’ın kesin gibi olduğunu söylediğini belirten Altaylı, Mansur Yavaş ve MHP’nin Melih Gökçek hamlesiyle ilgili de dikkat çekici bir iddiayı gündeme taşıdı.


Fatih Altaylı’nın bugünkü köşe yazısının ‘Sürpriz sonuçlara gebe bir seçim‘ başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

Aşağıda yazacağım bilgiler bana ait değil.

Bunları bana aktaran “Başlarım böyle gazeteciliğe” diyerek gazeteciliği bırakan ve şimdilerde siyasi danışmanlık benzeri yeni bir alanda deneyimlerini paylaşan eski bir meslektaşım.

Anlattıkları yerel seçimler yaklaşırken kulislerde dolaşanlar:

İSTANBUL: İstanbul’da CHP bir türlü karar veremiyor. Muharrem İnce’nin İstanbul’a aday olmayacağı kesinleşti. Çok sürpriz isimler gündeme gelip duruyor ama netleşen bir durum yok. İYİ Parti ile ortaklaşa bir aday bulma çalışmaları var ama İYİ Parti’nin kabul edeceği adayın, CHP’ye oy vermesi muhtemel HDP seçmenini rahatsız etmesinden korkuluyor.

AK Parti’de ise Binali Yıldırım kesin gibi. Çok küçük bir ihtimal Süleyman Soylu.

ANKARA: Mansur Yavaş MHP hariç tüm partilere yakın. CHP’den de, AK Parti’den de aday olabilirdi ama AK Parti’de ibre Özhaseki’ye dönmüş gibi. Yine de kesin değil. Bize gelen bilgilere göre Mansur Bey AK Parti’ye çok sıcak bakıyordu ama olmadı. Bunda Melih Gökçek etkisi olmuş olabilir. Melih Gökçek’in AK Parti’nin adayı olması 0 ihtimal bile değil. Kulislerde konuşulan Melih Gökçek adını ortaya atan MHP’nin bu konuda önceden Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştüğü ve Mansur Yavaş’a gitmesi muhtemel oyları engellemek için MHP’nin Gökçek’i aday göstermek istemesine Beştepe’nin de olumlu yaklaştığı. Ancak Melih Gökçek MHP ile kazanma ihtimali görmediği için muhtemelen girmeyecek. Ama ilginç olan AK Parti’nin yaptırdığı anketlerde de seçmenin Gökçek’i istediğini göstermesi.

CHP kararsız. Bazı abilerin adı geçiyor ama Kılıçdaroğlu o abilerle olmayacağı görüşünde. Mansur Yavaş İYİ Parti ile birlikte üzerinde anlaştıkları aday olabilir. İlginçtir şimdilerde Muharrem İnce’nin adı da Ankara için geçmeye başladı ama İYİ Parti İnce adına karşı. “İnce adayınız olursa bizden destek beklemeyin” mesajı gitmiş.

İZMİR: İzmir’de AK Parti pek umutlanmıyor. Ama asıl kavga CHP’de. Garanti görülen İzmir için büyük kavga var. Huzursuzluğun nedeni ise Tuncay Özkan. İzmir’deki karışıklığın Tuncay Özkan kaynaklı olduğu söyleniyor. Kocaoğlu da Tuncay Özkan’a tepki olarak aday olmayacağını söyledi. Ancak son anda Kocaoğlu yeniden aday olabilir. İzmir kırsalında çok ciddi bir oyu var ve CHP bu oydan vazgeçmek istemiyor. Aziz Bey de Tuncay Özkan’dan ötürü yeniden aday olmaya sıcak bakacak gibi bir hava var. AK Parti’de ise “Süleyman Soylu İzmir’den aday olsun merkez sağın güçlü olduğu İzmir’de Süleyman Soylu başarılı olabilir” diyen bir kesim var ama Süleyman Bey bunu kendisine karşı bir yaklaşım olarak görüyormuş.

Eski gazeteci dostum “AK parti anketlerde hiç olmadığı kadar geride görünüyor. Bu da partide rahatsızlık yaratıyor. Her ne kadar kriz yatıştırıldı dense de, vatandaşın faturalarına yansıyan bir gerçek var ve bu iktidar aleyhine çalışıyor. AK Parti’nin memnuniyetsiz seçmeninin ya sandığa gitmeyeceği, gidenlerin de MHP’ye kayması ihtimalinden söz ediliyor. Sürprizlere gebe bir seçim. Cumhurbaşkanı büyük kentlerde ağırlığı koyarak bazı yerlerde durumu kurtarabilir ama herkes için zor bir seçim olacak” diyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2018, 21:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER