AK Parti'de 'jet' yönetim!

AK Parti bugün yeni yönetimini belirliyor. İlk kez MKYK ve genel başkanlık seçiminin aynı anda olacağı kongrede, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın MYK üyelerini akşam saatlerinde açıklayacağı belirtildi.

AK Parti'de 'jet' yönetim!
AK Parti, yeni sistemin ilk kongresi ile yeni yönetimini bugün belirleyecek. 100 bin kişinin katılımı ile gerçekleştirilecek kongrede ilk kez genel başkanlık ve Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) seçimleri de aynı anda yapılacak.

Türkiye Gazetesi’nden Yücel Kayaoğlu’nun haberine göre, Ankara Arena spor salonunda yapılacak 6’ncı Olağan Büyük Kongresi için 9 siyasi partiye davetiye gönderildi. Kongre davetlileri arasında 414 yabancı konuk, 409 sivil toplum kuruluşu temsilcisi, 217 engelli ile gazi ve şehit yakını, 124 yabancı devlet misyon temsilcisi, 70 uluslararası kurum ve kuruluş temsilcisi, 38 yabancı siyasi parti temsilcisi, Türkiye’de faaliyet gösteren 29 yabancı sivil toplum kuruluşu temsilcisi de yer alıyor. Ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla 52 ülkenin devlet başkanı kongre için Türkiye’ye davet edildi.

GENEL BAŞKAN VE MKYK AYNI ANDA SEÇİLECEK 

Kongrede, ilk kez diğerlerinden farklı olarak MKYK listesinin en başında Erdoğan’ın adı da yer alacak ve genel başkanlık seçimi, MKYK ile aynı anda yapılacak. AK Parti kurmayları, parti tüzüğünde iki seçimin aynı anda yapılmasına imkân veren düzenleme bulunduğunu belirterek, “Tüzüğümüze dayanarak, kongre sırasında bir önerge verilecek ve genel başkanlık ile MKYK seçiminin aynı anda yapılmasını sağlayacağız” dedi. Bin 457 kayıtlı delegenin bulunduğu AK Parti’nin bugünkü kongresinde parti tüzüğü de yeni sisteme uyumlu hâle getirilecek.

ERDOĞAN ‘HIZLI’ MYK SEÇİMİ İSTEDİ

Kurban Bayramı’nın araya girecek olması nedeniyle, MYK’nın belirlenmesi konusunda ise hızlandırılmış bir takvim işleyecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün yapılacak kongrede seçilecek 50 kişilik MKYK’yı akşam saatlerinde toplayacak ve bu toplantıda partinin yeni MYK üyeleri belirlenecek. Önceki uygulamalarda, MYK’nın belirlenmesi en az bir haftayı buluyordu. MKYK’nın toplanarak yeni MYK’nın bir an önce belirlenmesini Erdoğan’ın bizzat istediği öğrenildi. AK Parti kulislerinde, yeni parti yönetiminde sürpriz isimlerin yer alacağı belirtiliyor. Erdoğan’ın, genç bir ekiple yola devam edeceği, ancak partinin ‘Hafızası’ sayılacak bazı isimleri de yeniden parti yönetimine taşıyacağı kaydediliyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2018, 11:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.