Akşener: İlk turda tek adayla seçime gidilmeli, süreci tıkamam

Cumhurbaşkanlığı seçimine tek adayla girilmesini doğru bulduğunu vurgulayan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener "Adayın belirlenmesi sürecini ben tıkamayacağımı söyledim" dedi.

Akşener: İlk turda tek adayla seçime gidilmeli, süreci tıkamam

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin mutlaka değişmesi gerektiğini belirten İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener "Kimse Tayyip Erdoğan'ın düşmanı değil. Bir günde atmak zorunda olduğu imza sayısı dahi şu andaki sistemin değişmesi için yeterli bir neden. Sistem getirdi, denendi ve ülkeyi uçurumun kenarına getirdi. Böyle bir sistem yer yüzünde yok. Bu sistemin başında olduğu ve bu sistemi istediği için önce Sayın Erdoğan değişecek. Destek istiyorsa bu mümkün değil" dedi.

'MUHALEFETE DÜŞEN ERDOĞAN SİSTEMİN DEĞİŞMESİ İÇİN BİZDEN ÖNCE DİLEKÇE VERİR'

Sözcü'den Deniz Zeyrek'e konuşan Akşener, “Diyelim ki Cumhurbaşkanlığı'nı muhalefetin adayı kazandı ama TBMM'de anayasa değişikliği yapacak çoğunluğu bulamadınız. O zaman sizin Cumhurbaşkanı da aynı yetkilerle mi görev yapacak?” sorusuna şu yanıtı verdi:

Anayasa değiştirecek çoğunluğu da alacağız. (Çoğunluğu alamazsanız sorusu üzerine) Emin olun muhalefete düşmüş bir Tayyip Erdoğan, parlamenter sisteme geçme dilekçesini vermek için bizden evvel davranacaktır.

ADAYLIK SÜRECİNİN TIKAMAM

Cumhurbaşkanlığı adaylığı için ismi geçen CHP'lilerin konuşmasının doğru olmayacağını da belirten Akşener,  süreci farklılıkları değil, müşterekleri konuşarak götürmek niyetinde olduklarını anlattı ve ekledi: "Ben tek adayla (Erdoğan ve HDP adayının karşısında tek muhalefet adayı) gidilmesinin faydalı olacağını düşünüyorum ve o adayın belirlenmesi sürecini ben tıkamayacağımı söyledim."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER