Altan Tan: Meclis Başkanı o sözleri ağzından kaçırmadı

TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın “Yeni anayasada laiklik olmamalı” sözlerini değerlendiren HDP’li Altan Tan, “Neyin üzeri örtülmek isteniyor veya neler tartışılmak isteniyor? Ben ağzından kaçırmadığı kanaatindeyim” dedi.

Altan Tan: Meclis Başkanı o sözleri ağzından kaçırmadı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, TBMM’de basın toplantısı düzenledi.

Altan Tan’ın açıklamalarından öne çıkan satır başları şöyle:

Amedspor yöneticilerine yapılan ırkçı saldırı

“Birtakım sırf temsil ettiği bölge ve ilinin isminden, karakterinden dolayı gittiği her yerde siyasi lince uğruyorsa ve ondan sonra da bu siyasi linç fiili lince dönüşüyorsa bunun sporla alakası yok.

“Bunun hazmedilmesi mümkün değil. Türkiye’nin bu kadar hassas günlerden geçtiği bir dönemde ben bu hassasiyeti daha da kaşıyacak, derinleştirecek cümleler kurmak istemiyorum. Ama Türkiye’nin bu hassas günleri olmasaydı bu alçaklar Kızılay Meydanı’nda misliyle dayak yerdiler. Eğer devlet yoksa, Hükümet yoksa Kızılay meydanında misliyle mukabele görürdüler.

“Onun için kimsenin eşkıyalığı, haydutluğu yanına kar saymaması lazım. Ülkemizin bu kadar hassas bir dönemden geçtiği bir dönemde ben olayın üzerine benzin dökme niyetinde değilim, hassasiyetleri kaşıma niyetinde değilim, büyütme ve bir intikama dönüştürme niyetinde de değilim.

“Karşı takım yöneticileri Diyarbakır’da en iyi şekilde ağırlandılar. Ama demek ki sütleri bu kadarmış ki bu izzete, ikrama, ilgiye böyle karşılık verdiler. Bunun da cevabını verecek devlet olacak, mahkemeler olacak. Mahkeme yok, gitti bıraktı, bir daha gideceğiz, bir daha gideceğiz, bir daha gideceğiz.

Bahçeli’nin Amedspor yerine Diyarbakırspor demesi

“Bu takımın adı bu. Resmi adı bu bunun. Bunun üzerinden bir polemiğe gitmenin de bir faydası yok. Sayın Devlet Bahçeli açsın bütün Osmanlı devlet arşivlerine baksın. 1515’ten 1923’e kadar bu sancağın adına baksın. Vilayetin adı Diyarbekir’dir, merkez ilçesinin adı Amid sancağıdır.

Meclis Başkanı’nın ‘Yeni anayasada laiklik olmamalı’ sözleri

“Ben şunu merak ediyorum, Sayın Meclis Başkanı söyleyeceği lafın nereye gideceğini, nereye çekileceğini, hangi mayınları patlatacağını bilen birisidir. Neden böyle bir cümle kurdu? Onu merak ediyorum ben. Bu kadar tecrübeli biri neden böyle bir çıkış yaptı? Bunun arkasındaki siyasi hamleler nedir? Neyin üzeri örtülmek isteniyor veya neler tartışılmak isteniyor? Bütün bunları bilen bir kişi, yani ağzından mı kaçtı? Ben ağzından kaçmadığı kanaatindeyim.”

Binali Yıldırım’ın, anayasa değişikliği konusundaki sözleri

“B planı nedir, C planı nedir Z planının da varıcağı nokta şudur: Sayın Cumhurbaşkanı’nın kafasında bir şekilde erken seçime gidip HDP’yi, MHP’yi devre dışı bırakıp 400 üyeli bir çoğunlukla istediğini yapacak bir noktaya gelmek.”

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2016, 10:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER