AYM'den 15 Temmuz kararı: Ulus tehlikede olsa bile işkence yapılamaz

AYM, 15 Temmuz'da gözaltına alınıp işkence gören öğretmenin başvurusunda hak ihlali tespiti yaptı: "Kötü muamele yasağı ulusun varlığını tehdit eden bir tehlike durumunda bile askıya alınamamaktadır."

AYM'den 15 Temmuz kararı: Ulus tehlikede olsa bile işkence yapılamaz

Anayasa Mahkemesi, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında sıkça gündeme gelen, gözaltına alınanlara işkence yapıldığı iddiaları konusunda kritik bir karara imza attı. Yüksek Mahkeme, Antalya’da gözaltına alınan ve işkence nedeniyle hastaneye kaldırılarak bağırsağından ameliyat olmak zorunda kalan öğretmenin şikayeti üzerine başlatılan, takipsizlikle sonuçlanan soruşturmanın “hak ihlali” oluşturduğuna karar verdi.

T24'ten Gökçer Tahincioğlu'nun haberine göre kararda, “Kötü muamele yasağı mutlak bir yasak olup ulusun varlığını tehdit eden genel bir tehlike durumunda bile askıya alınamamaktadır. Terör ve örgütlü suçlarla mücadele gibi en zor koşullarda bile kötü muamele kesin olarak yasaklanmıştır” denildi. AYM, savcılığın, Adli Tıp raporuna rağmen, polisin, “merdivenden düştü” tespitini esas alarak takipsizlik vermesini ihlal nedeni saydı. AYM kararına göre soruşturma yeniden başlatılacak ve öğretmene 40 bin lira tazminat ödenecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER