Bekir Ağırdır: AK Parti'nin çaydanlığı fokurduyor

Bekir Ağırdır, AK Parti'de özellikle metropellerde önemli bir seçmen çözülmesi yaşandığını ancak bu durumun nasıl değişim yaratacağının muhalefet partilerine bağlı olduğunu söyledi.

Bekir Ağırdır: AK Parti'nin çaydanlığı fokurduyor
KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, AK Parti’ye oy desteğinin azaldığını, partinin yeni seçmen kitlelerinden oy alamadığını ve özellikle metropollerdeki seçmeninde bir çözülme görüldüğünü söyledi.

T24’te Murat Sabuncu’ya açıklamalar yapan Ağırdır, AK Parti’den kopan seçmenin ‘gri alanda beklediğini’ dile getirdi. Ağırdır, partinin entelektüel kapasite ve siyasi maharet konusunda bir sıkışma içerisinde olduğunu ifade ederek, “AK Parti’nin çaydanlığı fokurduyor ve bakıldığı zaman paniklemiş durumda. Tepkisel davranıyor. Yeni bir strateji veya vizyon geliştiremiyor. Ama bundan sonra ne olacağı sadece AK Parti’deki çözülme ile ilgili değil, muhalefetin veya diğer partilerin ne üreteceğine de bağlı. Henüz ne olacağı konusunda kesin bir şey söylemek mümkün değil” dedi.

‘BUHAR MUHALEFETE YAĞMUR OLMUYOR’

AK Parti’nin içinde bulunduğu durum için “fokurdayan çaydanlık” benzetmesini yapan Ağırdır, partiden koparak gri alanda bekleyen bir seçmen kitlesi olduğunu, muhalefetin bu seçmen kitlesini henüz kendine çekemediğini ve bunun için yeni bir söylem geliştirmesi gerektiğini söyledi. “Muhalefette farklı partiler var. Elbette her birinin farklı siyasi idealleri, pozisyonları, ideolojileri ve tercihleri var. Ama hepimizin içinde var olacağı, doğru ve ortak yaşamı huzurlu kılacak olan kurum ve kuralları savunan bir pozisyonda durmadıkları sürece, o AK Parti’nin çaydanlığındaki buhar, onların toprağına yağmur olarak düşmüyor. Bunu bir türlü anlamak istemiyorlar, anlamıyorlar da. O zaman yeniden aynı siyasi tabloya ve tartışmalara geri dönüyoruz” dedi.

AK Parti’nin yeni genç seçmen kitlelerinden oy toplayamadığını da belirten Ağırdır, partinin kendi seçmeniyle ilişkisi konusunda da yeni bir strateji veya vizyon geliştiremediğini dile getirdi. Ağırdır, Z kuşağı tartışmaları için de, “Anaokulundan itibaren bu ülkede farklı dillerin ve kültürlerin var olduğunu ve aynı zamanda nasıl bir hayattan mahrum kaldığını gören, hayattaki hayalleri güçlü, öfkeli gençler var” diye konuştu.

Abdullah Gül’ün ‘parti devleti’ vurgusunu değerlendiren Ağırdır, AK Parti’nin iktidara geldiği dönemdeki iddialarından uzaklaştığını dile getirerek, “Dolayısıyla devlet mi AK Partileşiyor, AK Parti mi devletleşiyor tartışması incir çekirdeği içindeki bir tartışma. Ama böyle bir birlikteliğin olduğuna ve AK Parti’nin 2002’den çok farklı bir noktada olduğuna ben de katılıyorum. Ama tabii ki bunu AK Parti’nin kurucuları içinde yer alan birisinin söylüyor olması çok önemli” ifadelerini kullandı.

‘KADINLARIN YARISI HALEN ÇALIŞMAK ZORUNDA’

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin’in, Meclis’te yaptığı ve tartışmalara neden olan, “Bu ülkede AK Parti gelene kadar ‘kadın’ kelimesinin adı yoktu Türkiye’de” ifadelerini de yorumlayan Ağırdır, “İktidar kadınları özgürleştirici bir yol mu açtı. Milletvekillerine bakarsan belki diyebilirsin ama kaç tane kadın genel müdür var,  kaç tane kadın yönetici var. Kadın meselesinde önceki iktidarlarda da şimdiki iktidarda da bir eksiklik var. Hâlâ bu ülkede kadınların yarısı çalışmak için kocasından izin almak zorunda kalıyor” dedi. Ağırdır, Türkiye’de kadın meselesinde sorunların “zihni bir devrim gerçekleşmediği sürece” çözülemeyeceğini ifade etti.


Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2020, 15:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER