Bozdağ: 'Erdoğan'ın 2023'te ikinci adaylığı olacak, aday olmasında engel yok'

Bekir Bozdağ: "Anayasa ne diyor, cumhurbaşkanı seçimi statüsü, değişikliği ilk seçimde yürürlüğe girer. Bu değişikliğe göre Başkan Erdoğan ilk defa 2018'in 24 Haziran'ında seçildi. 2 defa seçilemez kuralı burada işlemeye başlıyor." dedi.

Bozdağ: 'Erdoğan'ın 2023'te ikinci adaylığı olacak, aday olmasında engel yok'

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Ağrı'da yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın '3. kez aday olabilir mi' tartışmalarına ilişkin konuştu.

Bozdağ, Erdoğan'ın adaylığının önünde herhangi bir engel olmadığını belirtti ve  "Erdoğan'ın adaylığı önünde bir engel yok, 2023'te ikinci adaylığı olacak" dedi.

Bozdağ’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın '2023 seçimlerinde aday olamaz' tartışmasını Millet ittifakı, bileşenleri ve onlara destek verenler televizyonlarda, gazetelerde, değişik mekanlarda yapıyorlar. Siyasiler de yapıyor, herkes yapıyor.

“Onlar tartışıyor bu konuyu. Biz tartışmaya açmadık. Onun için ben şunu da ifade edeyim. Sayın Cumhurbaşkanımızı 2023 seçimlerinde yenemeyeceğini anlayanlar umutlarını Cumhurbaşkanımızın anayasal ve yasal adaylığını engellemeye bağlamış durumdadırlar.

“Bu fevkalade onlar için üzüntü verici bir durumdur. Meydana çıkmaktan, adil bir yarışa katılmaktan, milletin hakemliğine başvurmaktan ve milletin verdiği karara rıza göstermekten bu kaçındıklarını gösteriyor."

"Anayasa ne diyor, cumhurbaşkanı seçimi statüsü, değişikliği ilk seçimde yürürlüğe girer. Bu değişikliğe göre Başkan Erdoğan ilk defa 2018'in 24 Haziran'ında seçildi. 2 defa seçilemez kuralı burada işlemeye başlıyor. 2023'te yapılacak seçim Başkan Erdoğan'ın 2. seçimi olacaktır." / Bianet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER