Cumhurbaşkanı Erdoğan: Rusya'nın askeri harekatını reddediyoruz

Beştepe'de konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya'nın Ukrayna operasyonunu kabul etmediklerini söyledi: "Türkiye'nin Ukrayna'nın verdiği mücadeleyi desteklediğini Zelenskiy'e de ifade ettim."

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Rusya'nın askeri harekatını reddediyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de topladığı güvenlik zirvesi sonrası Rusya'nın Ukrayna'ya başlattığı operasyonla ilgili 'kabul etmiyoruz' açıklaması yaptı. Uluslararası Demokratlar Birliği heyetini kabulünde konuşan Erdoğan, "Rusya'nın Ukrayna'ya başlattığı askeri harekatı kabul edilemez bulduğumuzu ve reddettiğimizi belirtiyorum" dedi.

"Uluslararası hukuka aykırı gördüğümüz bu adım, bölgenin barış, huzur ve istikrarına vurulmuş ağır bir darbedir" diyen Erdoğan, "Kendi vatandaşlarımız ile Tatar kardeşlerimiz başta olmak üzere Ukrayna'da yaşayan herkesin can güvenliğinin sağlanmasında üzerimize düşeni yapacağız" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Rusya ile Ukrayna arasındaki sorunların diyalog yoluyla çözülmesi çağrısında bulundu.

Güvenlik zirvesi sonrası Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'le yaptığı telefon görüşmesini hatırlatan Erdoğan, "Türkiye'nin, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü korumak için verdiği mücadeleyi desteklediğini, biraz önce görüştüğüm Sayın Zelenskiy'e de ifade ettim" dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER