Davutoğlu: Kongre 22 Mayıs'ta, aday olmayacağım

AK Parti Merkez Yürütme Kurulu toplantısının ardından konuşan Başbakan Davutoğlu, partinin 22 Mayıs’ta olağanüstü kongre için toplanacağını ve kendisinin aday olmayacağını söyledi.

Davutoğlu: Kongre 22 Mayıs'ta, aday olmayacağım

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti Genel Merkezinde düzenlenen AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısının ardından basın mensuplarına açıklama yaptı.

Davutoğlu’nun açıklamasından satırbaşları şöyle:

“Canla başla çalıştım, millet şahidim”

“25 yıllık tarihte akademisyen olarak, dışişleri bakanı olarak, başbakan olarak aziz milletimizin hizmetinde olmak gurur vesilesi olmuştur. Bildiğiniz gibi 28 Ağustos 2014’te kurucu genel başkanımız ve liderimiz Tayyip Erdoğan’dan kutsal emaneti devraldım. Canla başla çalıştım, millet şahidim.

“Bu dönemde yaşadıklarımız  tarihin ve milletin şahitliğinde gerçekleşti. 20 aylık süreç 3 döneme ayrılabilir. Birincisi 62. hükümet dönemidir. Bu dönemde en önemli hedef olarak AK Parti’nin birliğinin muhafazası olmuştur.

“Partimizin omurgasından bir şey eksilmedi”

“Partimizin omurgasından bir şey eksilmemiştir. Bu konuda bana katkıda bulunanlara teşekkürü bir borç biliyorum. Suhuletle ülkeyi seçime götürmek de hedefimizdi. Birçok kaos senaryoları söz konusuydu.

“Başbakan olduğum anda başlayan bir meydana okuma vardı; Kobani olayları bahane edilerek yapılan terör olayları. Başında bulunduğum bakanlar kurulu döneminde hiçbir yatırım geride kalmamış hiçbir yatırımda aksama olmamıştır.

“Karizmatik bir liderden sonra..”

“Karizmatik bir liderden sonra partinin durumunu herkes merak ediyordu.

“7 Haziran-1 Kasım arası kritik bir dönemdi. Partimizin çoğunluğu alamaması dolayısıyla puslu havayı sevenler ortaya çıktı. 7 Haziran akşamı partimizde üzüntü vardı.

“7 Haziran’da seçim sonuçları nedeniyle başlarımızın öne eğilmesini gerektirecek bir şey yaşanmadı. Bir bu ülkeyi bir saniye dahi hükümetsiz bırakmadık. Kriz bekleyenler kaos bekleyenler çelikleşmiş bir iradeyi karşılarında buldular.

“Zor bir dönemdi. Meclis’te çoğunluğu olmayan bir hükümetin zor kararlar alması gereken bir dönemdi. Başkanlık yaptığım güvenlik zirvelerinde net olarak; madem ki Türkiye’ye savaş ilan edilmiş, ülkemiz terörden temizleninceye kadar mücadele edeceğiz dedik.

“1 Kasım seçimlerine terör saldırılarına ve tahriklerine rağmen suhuletle gittik. Yüzde 85 katılım ve yüzde 49.5’la gelen AK Parti iktidarı. Yeni bir dönem başlamıştı. Biz bu yeni dönemin çerçevesini arkadaşlarımızla çizdik.

“Kimse ekonomi konusunda spekülasyon yapmasın”

“Terörle mücadele operasyonu başarıyla yürütülüyor. Aldığımız kararlar ne olursa olsun, son ana kadar vazifemiz başında olan bir hükümet vardır. Kurdaki sağlıklı düşüş devam etmektedir. Kimse ekonomi konusunda spekülasyon yapmasın. Ekonomi çevreleri de istikrar ortamının devam edeceği konusunda tereddüt yaşamasın.

“Vize muafiyeti hayırlı olsun”

“Vize muafiyeti konusundaki tavsiye kararı halkımıza hayırlı olsun. Bu dönem güçlü cumhurbaşkanı güçlü başbakan dönemiydi.

“Sayın Cumhurbaşkanımızın söylediğini hayata geçirmeyi hedefledim. Ben emaneti üstlendim koltuğun hakkını teslim etmek için gece gündüz çalıştım. Bu dönemde önemli bir faaliyet olarak da 81 vilayetimize gittim. Adımımızı basmadığımız vilayet kalmadı.

“22 Mayıs’ta olağnüstü kongre yapma kararı aldık”

“Partimiz yeni bir dönemin eşiğinde. Son gelişmeler çerçevesinde 22 Mayıs 2016 günü partimizin olağnüstü kongresini yapma kararı aldık.

“Bu tabloya rağmen seçimleri 1 Kasım’da kaybeden muhalefet liderleri genel başkanlık koltuğunu muhafaza ederken neden siz bu kadar oy almışken aday olmayı düşünmüyorsunuz? Bu haklı bir sorudur.

“Bizim dönemlerimiz bir başarı dönemidir. Bu kararı almamda başarısızlık duygusu ya da pişmanlık söz konusu değildir. Neden böyle bir karar aldım? Hayat insana birçok şey öğretiyor.

“Mevki ve makam talep etmedim”

“Hiçbir zaman mevki ve makam talep etmedim. Mutabakatın olmadığı yerde genel başkanlığa aday olmayı düşünmem.

“Hayatta inandığım hiçbir şeyde geri adım atmadım. Pazarlık yapmadım, mevki makam talebim olmadı. Eskilerin güzel bir sözü vardır, yoldan önce yol arkadaşı… Benimle olmadıkları anda bunu bana söylemelerini isterim.

“Aday olmayı düşünmüyorum”

“Genel başkan değişimini doğru buluyorum. Bu şartlar altında aday olmayı düşünmüyorum.

“Bundan sonrasıyla ilgili olarak 5 temel hukuku gözeteceğimi herkesin bilmesini isterim. Cumhurbaşkanımızla aramızda olan insani kardeşlik hukukudur. Bunla ilgili spekülasyonu doğru görmem. Birçok kez omuz omuza olduk.

“Ne gelişme olursa olsun, cumhurbaşkanımızla son ana kadar vefa ilişkisini sürdüreceğim. Cumhurbaşkanımızın onuru benim onurumdur. Onun ailesi benim ailemdir. Kimse yeni fitne kapıları açmaya niyetlenmesin.

“Milletvekili olarak görevimi sürdüreceğim”

“Türkiye’ye tehditler söz konusuyken olağanüstü kongrede aday olmayacağım ama milletvekili olarak görevimi sürdüreceğim. Aramızdaki ilişki nezih bir dostluk ilişkisidir.

“Partimize gedik açmaya çalışanların karşısındayım. Teşkilatlarımıza minnet borçluyum. AK kadrolara teşkkür ediyorum. Şimdi birlik vaktidir. Bugüne kadar önünüzdeydim, bundan sonra içinizdeyim diyorum onlara.

“1 Kasım’da bize oy veren seçmenlerimize seslenmek isterim. Sizin hukukunuzu korumak için gayret ettik. Görev süremizin 4 yıl sürmemesi benim tercihim değil, bir zaruretin sonucudur. Seçmenlerime verdiğim vaatler yerine getirildi.

“Kimseye sitem, öfke, kırgınlık taşımıyorum”

“Biliniz ki, Hazreti Mevlana’nın torunu olarak sevgi dışında yüreğimde hiçbir şey yok. Kimseye sitem, öfke, kırgınlık taşımıyorum.

“Ülkemin onurunu korumaktan hiç vazgeçmedim. Siyasi görüşlerimiz farklı olabilir ama yüreğimiz aynı şekilde artmalıdır.”

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2016, 09:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER