Davutoğlu: Özgürlüklerle ilgili konu gelirse iktidara desteğimiz açıktır

Gelecek Partisi lideri Davutoğlu, otoriterleşme yönündeki talepler konusunda kırmızı çizgileri olduğunu ancak özgürlükler konusunda bir talep gelirse iktidarı destekleyebileceklerini söyledi.

Davutoğlu: Özgürlüklerle ilgili konu gelirse iktidara desteğimiz açıktır

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, sosyal medya hesabından ''Kimseye kapıyı kapatmayız'' notuyla bir video paylaştı. Davutoğlu videoda geçmişte eleştirdikleri CHP ile aynı masaya oturduklarını hatırlatarak özgürlükler konusunda talepler gelmesi halinde iktidarla da görüşebileceklerini söyledi. Davutoğlu "Ama kısıtlayıcı bir şey gelirse, cumhurbaşkanı hükümet sisteminin daha da otoriterleşmesi için bir talep gelirse o konuda kırmızı çizgimiz var" ifadesini kullandı. 

Davutoğlu'nun açıklaması şöyle:

HERKESLE GÖRÜŞÜRÜZ: 1 Ekim'den itibaren iktidarı en kararlı şekilde eleştireceğiz. Ama aynı zamanda iktidarın tutumuna da bakacağız. Eski kabine ile bugün ki kabine arasında ki farkları herkes görüyor, bir bakacağız ne yapıyorlar. Türkiye bu kadar derin bir krizdeyken ben arkadaşlarıma kimseyle görüşemezsiniz demem, herkesle görüşürüm ve burada net ifade ederek söylüyorum; bende herkesle görüşürüm. Kimseye kapıyı kapatmayız. Kimseye peşin destek vermeyiz.

DESTEĞİMİZ AÇIKTIR: O seçmen senin vatandaşın seçtiği kişi ile görüşmezsen o seçmeni nasıl kazanacaksın? İnsan hakları ile ilgili bir konu gelirse şimdiden söylüyorum; desteğimiz açıktır. Efendim, düşünce özgürlüğü konusunda din ve vicdan özgürlüğü konusunda bir şey gelirse desteğimiz açıktır. Kılıçdaroğlu olumlu bir tutum sergilediğinde geçmişteki CHP ile mücadele etmeme rağmen Sayın Kılıçdaroğlu'nu desteklemişsem şimdi de olumlu bir tavır sergilemesi halinde iktidar, 'sen geçmişte şu yanlışı yaptın orada kal' demem.

KIRMIZI ÇİZGİ: Ama kısıtlayıcı bir şey gelirse, cumhurbaşkanı hükümet sisteminin daha da otoriterleşmesi için bir talep gelirse o konuda kırmızı çizgimiz var. Niye bu kadar çaba sarf ediyoruz? Ülke menfaati için değil mi? Önümüzdeki dönemde de ülke menfaati söz konusu ise herkesle görüşürüz.'

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER