Demirtaş: İsimler üzerinden tartışmak amaçtan sapmak anlamına gelir

Tutuklu eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Dünyanın en çok yetkiye sahip 'koltuğunu' almak için seçime gidiyoruz. İsimler üzerinden tartışma yürütmek, amaçtan sapmak anlamına gelir" dedi.

Demirtaş: İsimler üzerinden tartışmak amaçtan sapmak anlamına gelir

Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik adaylık tartışmalarıyla ilgili sosyal medya hesabından paylaşımlarda bulundu. "Stratejik açıdan dünyanın en çok yetkiye sahip 'koltuğunu' almak için seçime gidiyoruz" ifadelerini kullanan Demirtaş, "Hepimizin amacı, bu makamı gerçek sahibine yani halka teslim etmek olmalıdır. İsimler üzerinden tartışma yürütmek, belirttiğim amaçtan sapmak anlamına gelir" dedi.

Demirtaş'ın açıklamaları şöyle:

"Bu kritik dönemde, demokrasiye yürekten inanan her siyasi aktör, devletin yeniden inşasında görev ve sorumluluk almalıdır. Kimsenin kimseyi dışlama lüksü yoktur.

Siyasi yasak veya kapatılma tehdidi altında olanlar dahil her siyasi aktörün, ülkenin demokrasiye geçmesi için seçim öncesinde veya sonrasında kendisine düşecek görevlere hazır olması gerekir.

İçinde bulunduğumuz kritik döneme yetki veya koltuk paylaşımı olarak bakmak, tarihi fırsatı heba etmektir. Türkiye Cumhuriyeti hepimizindir, dolayısıyla hepimiz sorumluluk alarak halkın yararı için fedakarlık yapmakla görevliyiz.

Koltuk hayallerinin değil, özgürlük ideallerinin peşinde koşmak halka karşı onur borcumuzdur.

Geleceği sağlıklı şekilde inşa etmenin biricik yolu, tam demokrasiyi kurumsal hale getirmektir. Bu nedenle, demokrasiye inanmış tüm partiler ve siyasi liderler bu sürecin doğal parçasıdırlar. Artık kısır tartışmalara son verip canla başla çalışmak gerekir

Şimdi dışlama değil, ilkeler etrafında buluşma ve kucaklaşma zamanıdır. Bu yaklaşımla herkes kazanacak, 85 milyon kazanacak. Selamlar, sevgiler…" / GAZETE DUVAR

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER