Demirtaş'tan Başbakan Davutoğlu’na yanıt

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun sözlerine yanıt vererek: “Başbakan güvenlik güçlerine bu kadar yetkiyi verirse dökülecek her damla kandan başbakan kendisi sorumludur" dedi.

Demirtaş'tan Başbakan Davutoğlu’na yanıt
 Avrupa Parlamentosu’nda düzenlenen 11. Kürt Konferansı’na katılmak üzere Brüksel’de bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, konferans öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı.

 Selahattin Demirtaş, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, ‘Demirtaş’ı uyarıyorum; Bundan sonra şehirleri kan gölüne çevireceklerini söylüyorsa dökülecek her kandan Demirtaş sorumludur” sözlerine ilişkin konuşarak  “Başbakan güvenlik güçlerine bu kadar yetkiyi verirse dökülecek her damla kandan başbakan kendisi sorumludur. Bizim açıklamalarımızı dikkatli dinlesin, çarpıtmasın” dedi.

 Demirtaş’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“Sayın Başbakan’ın yapılan açıklamaları dikkatlice dinlemesi ve anlaması lazım. Yaptığım değerlendirmede asla ne şiddet çağrısı vardır ne de buna teşvik vardır.

 “Tam tersine hükümetin çıkardığı veya çıkaracağı güvenlik paketinin ciddi şekilde kan dökülmesine yol açacağı uyarısını yapıyorum ve bu konuda, bu paketin geçmemesi için bütün demokratik hakkımızı, muhalefet hakkımızı kullanacağımı belirtiyorum. Ama Başbakanını verdiği cevapta kaygılarımızın haklı olduğu ortaya çıkıyor.

 “Çünkü kendisi ilk etapta hemen kan döküleceğini ifade ediyor. Kim dökecek bu kanı. Kusura bakmasın ama kendisi güvenlik güçlerine bu kadar yetkiyi verirse, öldürme yetkisi verirse kanı bizatihi kendisi dökmüş olacak, sorumlusu da kendisi olacak. Topu başka yere atmaya, meseleyi çarpıtmaya gerek yok.

“Biz evrensel bir hak, anayasal bir hak olan gösteri, yürüyüş, miting hakkını kullanma konusunda irade beyan ettik diye bizi şiddet yanlısı göstermeye hiç kimsenin hakkı yok. HDP’nin bu konudaki tutumu, çağrısı budur. Benim de yaptığım açıklama bundan ibarettir.”

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2014, 12:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER