Demirtaş'tan Fatih Portakal'a 'sitem'

HDP'nin Cumhurbaşkanı aday Demirtaş, Fox TV'nin sorularını yazılı olarak yanıtladı. "PKK ile bağınızı kopardınız mı" sorusu üzerine Demirtaş, "PKK ile HDP ya da benim aramızda organik bir ilişki kesinlikle yoktur" yanıtını verdi. Gazeteci İsmail Küçükkaya, Demirtaş'ın sorular nedeniyle Fatih Portakal'a sitemi olduğunu söyledi. Küçükkaya, Demirtaş'ın "Siz, hep PKK ve Kürt sorununu sormuşsunuz. Burası hepimizin ortak evi. Keşke diğer soruları da yanıtlayabilseydim" dediğini aktardı.

Demirtaş'tan Fatih Portakal'a 'sitem'
 Canlı yayında soruları yanıtlayan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partilerinin barajı aşamaması durumunda AK Parti’nin çıkaracağı vekil sayısının artacağı açıklamalarını değerlendirdi. Buldan, “Erdoğan’ın sandığa gömün talimatı var. HDP üzerinde büyük oyunlar oynanacağını düşünüyoruz” dedi. Sezai Temelli de “Parlamentoya giremezsek yapacağımız eylem planı bellidir” diye konuştu.


Soruları yazılı olarak yanıtlayan HDP’nin Cumhurbaşkanı aday Selahattin Demirtaş, hendek olaylarıyla ilgili soru üzerine, “O dönemde derdimizi iyi anlatamadık. Ayrıca hendeklerin kapatılması girişimlerimizde daha ısrarcı ve cesur olabilmeliydik” dedi.

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, Fox TV canlı yayınında soruları yanıtlıyor. HDP’nin barajı aşamaması durumunda AK Parti’nin daha fazla milletvekili çıkaracağını yönündeki açıklamaların sorulması üzerine Pervin Buldan, “Erdoğan’ın sandığa gömün talimatı var. HDP üzerinde büyük oyunlar oynanacağını düşünüyoruz. HDP’nin olmadığı bir parlamentonun demokrasi açısından eksik olacağını düşünüyoruz” dedi.

‘EYLEM PLANIMIZ BELLİ’

HDP’nin barajı geçemezse ne yapacağı sorusu üzerine Sezai Temelli, “400 hesabı, anayasayı referanduma götürmeden değiştirme hesabıdır. 7 Haziran’daki tabloya göre, 80 vekilin 78’i AKP’ye geçecek. Parlamentoya giremezsek yapacağımız eylem planı bellidir. Demokrasi sorununu aşmak istiyorsak muhatapların Meclis’te olması lazım” diye konuştu.

Buldan da “Parlamentoya halkın sesi olarak gidiyoruz. HDP parlamento dışında kalırsa siyaset yapmayacak anlamına gelmez. Biz zaten halkla iç içe siyaset yürüttüğümüz için buna devam edeceğiz” yanıtı verdi.

‘SÜREÇ, BİR ANDA ERDOĞAN’IN AÇIKLAMASIYLA BİTTİ’

PKK’yi terör örgütü olarak tanıyıp tanımadıkları yönündeki soru üzerine Buldan, şunları söyledi:

“HDP’nin PKK ile bağı yok, herhangi bir talimat da almıyor. Bu sorun çatışmasızlık ve müzakere yoluyla çözülmelidir. Meseleye sürekli terör olarak bakmak çözümsüzlüğe katkı sağlar. Bu ülkede 3 yıllık bir barış ve müzakere süreci yürütüldü. Daha önce Sayın Öcalan’la yapılan görüşmelerin ardından siyasi bir adım atılmalı denildi. Bu süreçte cenazeler gelmedi. Bir anda süreç Erdoğan’ın ‘Dolmabahçe mutabakatını tanımıyorum, süreci buzdolabına koyuyorum’ demesinin ardından bitmiştir.”

DEMİRTAŞ: SİLAHA KARŞIYIZ, BU NETTİR

Cezaevinde bulunan HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş da soruları yazılı olarak yanıtladı. Önceki seçimlerdeki “Türkiye partisiyiz” vaadi ve PKK’yi terör örgütü olarak görüp görmediği sorusu üzerine Demirtaş, şu yanıtı verdi:

“Siz şiddetin bir alt türü olan terör şiddetini sorunun kendisi olarak kabul ederseniz bu durumda sorunun ekonomik, sosyal, kültürel, siyasal boyutlarına dair hiçbir çözüm üretemezseniz. Biz demokratik siyasette ısrarcıyız, silaha karşıyız, bu nettir."

“Abdullah Öcalan’ın Cumhurbaşkanlığı seçiminde Recep Erdoğan’ı destekleyin mesajı oldu mu?” sorusunu Pervin Buldan, “Beşir Atalay’ın bize getirdiği mesajı, Oslo sürecinin bir mesajı olarak biliyoruz. Demirtaş, buna ilişkin olarak savunma yaparken vermişti” diyerek cevapladı.

BULDAN: HİÇ KİMSE BARIŞ SÜRECİNİ KULLANMADI

“PKK, süreç devam ederken cephanelikler yapmış, kendine alan açmış. Bunun farkına varmadınız mı, yoksa şartlar onu mu gerektirdi?” üzerine Buldan, “7 Haziran’la 1 Kasım arasında yaşananlar bir trajedi. AKP, HDP’nin başarısını hazmedemedi. Barış süreci, Ağrı’da asker ve PKK’lilerin karşı karşıya getirilerek provokasyonla bitirilmek istendi. Halk, asker ve PKK arasına girerek buna izin vermedi. Karanlık eller devredeydi. Ceylanpınar’ı araştırmak için komisyon kurulsun dedik, kabul edilmedi” dedi.

“Kürt halkının kullandığı camilere saldırı düzenlendi, mezarlara saldırıldı” diyen Buldan, “Hendekler halkın kendisini koruması için kazıldı. Hendek meselesini müzakere ile çözmek için çok çalıştık. Hiç kimse barış sürecini kullanmadı. Herkes barış sürecinin başarısı için çaba harcadık. Barışın bu ülkeye hakim olabilmesi için herkes mücadele etti. Hiç kimsenin barış sürecini kullandığını kabul etmiyorum” ifadelerini kullandı.

DEMİRTAŞ: ZAMANINDA MÜDAHALELER YAPAMADIK

Hendek olaylarıyla ile ilgili soru üzerine Demirtaş da şu yanıtı gönderdi:

“Ne ben, ne HDP hendekleri, barikatları kazmadık. İlk ortaya çıktığı andan itibaren sürekli diyalog ve ikna yöntemleri kullanarak sonlanması için yoğun çaba sarf ettik. Hakkari merkez ve Silvan ilçelerinde de, ilk hendekler açıldığında Lice ve Cizre ilçelerinde de bu yöntemle başarılı olduk ve hendekler kapatıldı. Benim hendekleri destekleyen tek bir açıklamam yoktur. 15 Temmuz’da bir de baktık ki, meğerse bu evleri, insanları yakıp yıkanların tamamı darbeciymiş. Şu anda tamamı darbecilikten içeride!

Maalesef ki biz de, o dönemde derdimizi iyi anlatamadık. Ayrıca hendeklerin kapatılması girişimlerimizde daha ısrarcı ve cesur olabilmeliydik. Bu noktada kamuoyu desteğini oluşturmada biraz da eksik kaldık galiba, buna güç getiremedik. Zamanında ve doğru siyasi müdahaleler yapamadık. AKP’nin hendekleri bahane ederek 1 Kasım seçimlerinde ağır bir savaş ve korku ortamına Türkiye’yi sürüklemesini önleyemedik. Bunlar bizim eksiklerimiz oldu.”

‘PKK SİLAH BIRAKMALI’

“PKK ile bağınızı kopardınız mı” sorusu üzerine Demirtaş, PKK ile aralarında herhangi bir bağ olmadığını belirtti. PKK’nin silah bırakması gerektiğini ifade eden Demirtaş, şöyle devam etti:

“Size şunu bütün samimiyetimle ifade edeyim: Bizim PKK ile organik, örgütsel bir ilişkimiz olsaydı, bunu korkmadan saklamadan söyleyecek kadar cesur ve dürüstüm. PKK ile HDP ya da benim aramızda ne bir örgütsel ve talimat ne de organik bir ilişki kesinlikle yoktur. Biz Türkiye’ye demokrasi, Kürt sorununa barışçıl çözüm perspektifi ile PKK’nin kesin olarak Türkiye’ye karşı silah bırakması gerektiğine inanıyor ve savunuyoruz. Bunun da terörle mücadele konsepti ile değil TBMM inisiyatifinde şeffaf, dürüst bir müzakere ile yapılacağına inanıyoruz.”

‘DİĞER ADAYLARA KARŞI ÖNYARGIM YOK’

HDP’nin, ikinci turda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın karşısında CHP’nin adayı Muharrem İnce ya da İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in kalması durumunda kimi destekleyeceği soruldu. Buldan, “İkinci tura Demirtaş kalacak. Bence gidip diğer partilere sorun ikinci turda Demirtaş’ı mı desteklerler mi?” yanıtını verdi.

Aynı sorunun yöneltildiği Demirtaş ise, “Benim diğer adaylara karşı hiçbir önyargım yoktur. Ben ikinci tura kalırsam, bütün muhalif partilere ziyaretler yaparak onlarla asgari demokratikleşme ilkelerini içeren bir protokol yapmayı ve bu çerçevede beni desteklemelerini talep edeceğim. Ayrıca bu demokratik ilkeleri hayata geçirmek üzere oluşturacağım hükümete ve Cumhurbaşkanı yardımcılıklarına dair önerilerini isteyeceğim. ‘Gelin ülkeyi beraber yönetelim ve birlikte düze çıkaralım’ diyeceğim” ifadelerini kullandı.

TEMELLİ: SORUNLARI KARŞI KARŞIYA GETİRMENİN ACILARINI YAŞIYORUZ

Sezai Temelli, seçimi kazanmaları halinde KHK ile ihraçları gözden geçireceklerini ve ihraçların hukuki temeli olmadığın söyledi. Temelli “Olağanüstü Hal’e değil olağanlaşmaya ihtiyacımız var. Nereye baksak eşitsizlik üreten bir sistem var. Bu eşitsizlik altında sorunları çözmekten çok, sorunları karşı karşıya getirmenin acılarını yaşıyoruz. Ben Artvin’e Yeşil Yol’a baktığımda da aynı şeyi görüyorum; Cizre’ye baktığımda da aynı şeyi görüyorum. Sorunlarımız ortaksa beraber çözebiliriz” dedi.

‘DEMOKRASİ SORUNU ÇÖZÜLMEDEN HİÇBİR SORUN ÇÖZÜLEMEZ’

Muharrem İnce ikinci tura kalırsa ve HDP’ye Cumhurbaşkanı yardımcılığı önerirse ne yapacakları sorusu üzerine Sezai Temelli, “Seçmenin tercihini belirleyecek olan ilk turdaki programlardır. Birinci turda Demirtaş diyoruz, ikinci turda da Demirtaş diyerek programımıza sahip çıkıyoruz. Bizim programımız bir geçiş programıdır. İkinci tura kalan adaylar, buna ne kadar sahip çıkarsa o ölçüde Türkiye’nin önünü açarız. Bunu yuvarlamak için söylemiyoruz. Demokrasi sorunu çözülmeden hiçbir sorun çözülmez. Hiç kimse haklarının bu kadar kolay gasp edildiği bir sistemde yaşamak istemez. Cumhurbaşkanı yardımcılığı teklifi için de önce programa bakacağız, önemli olan program” diye konuştu.

BULDAN: HER KESİMDEN ADAYIMIZI VAR

“Milletvekili adayları listesi oluşturulurken Demirtaş’la görüşüldü mü ve her seçimde listelerde bir Öcalan görüyoruz, İmralı’nın listelerde etkisi var mı?” sorusuna Pervin Buldan, şu yanıtı verdi:

“Öcalan’la görüşme imkanı yok. Gidip gelinemiyor. Öcalan isminin olması bir Urfa gerçekliği. Adayımızı Ömer Öcalan da Urfa’da etkisi olan bir isim. Her kesimden adaylarımız var. Listeyi hazırlarken Demirtaş’ın da görüşlerine başvurduk. Sırrı Sakık siyasete ara vermek istiyordu. Adayımız Lezgin Botan hakkında kesinleşmiş bir karar olması nedeniyle kendisinden rica ettik, Manisa halkının da talebi vardı. İnanıyorum ki, Sırrı Sakık en zor yerden vekil çıkabilecek bir isim. (‘Sırrı Süreyya Önder’i ikna edemediniz mi?’ sorusu üzerine) Sırrı Bey’i isterdik. Ama kendisi 2 dönem kuralına takıldı.”

DEMİRTAŞ’TAN FATİH PORTAKAL’A SİTEM

İsmail Küçükkaya, Demirtaş’ın verdiği yanıtlar arasında Fatih Portakal’a “sitem” olduğunu aktardı. Küçükkaya, “Demirtaş’ın, Fatih kardeşime de bir sitemi var: ‘Siz, hep PKK ve Kürt sorununu sormuşsunuz. Burası hepimizin ortak evi. Keşke diğer soruları da yanıtlayabilseydim’ demiş” ifadelerini kullandı.

TEMELLİ: ÇOCUK BAKANLIĞI KURULMALI

Soru üzerine 4+4+4 sistemini kaldıracaklarını söyleyen Sezai Temelli, “Eğitimin eşitlikçi bir karakteri olmak zorunda. Eğitime bu kadar yatırım yapılıyor ama eşitsizlik artıyor. 16 yılda müfredat o kadar değiştirilmiş ki sorunlar yumağı haline gelmiş. Bunun yeniden düzenlenmesi gerekiyor” dedi.

Çocuk bakanlığı kurulması gerektiğini belirten Temelli, “Türkiye’de çocuklar var ama hakları yok. En çocuklara yönelik istismar yasası getirildi onda bile yaş sınırı konuldu. Çocukların haklarının korunması için çocuk bakanlığı kurulmalı” diye konuştu.

Kadın bakanlığı kurulmasına ihtiyaç olduğunu ifade eden Buldan, “Kadınların eşitlik ve özgürlük mücadelesi var. Bir kadın bakanlığının sorunun çözümü için yapacağı çok çalışma var” dedi.

“Özgürlükçü laiklik” ifadesi ile ilgili soruya Sezai Temelli, “Türkiye’de laiklik anlayışı baskıcı bir otorite ortaya çıkarıyor. Toplum bir arada yaşarken farklı inançlara sahip olabilir, ama bunları başkaları üzerinde baskı unsuruna dönüştürmemek gerekir. Özgürlükçü laiklik, farklı inançlardaki insanların bir arada yaşamasını sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

BULDAN: HERKE OYUNA SAHİP ÇIKSIN

Sandık taşıma ve sandık güvenliği ile tartışmaların değerlendirmesi istenen Pervin Buldan, “Biz seçmenimizi taşıyacağız. Seçmenler araçlarla nerede oy kullanacaklarsa götürülecekler. Bunun çalışmasını başlattık. Bu konuda bir çağrı da yapıyoruz: Herkes oyuna sahip çıksın. Bu sadece bizim meselemiz değil, diğer partilerin de bu konuda çalışma yapması lazım ki yapıyorlardır zaten” dedi. (DUVAR)

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2018, 10:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER