Karamollaoğlu: YSK'dan tedbir almasını bekliyoruz

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, YSK'ye sandık güvenliğiyle ilgili tedbir alma çağrısı yaptı. Karamollaoğlu, "Sandıklar birleştiriliyor, vatandaş oyunu nasıl kullanacak? Bir baskı oluşacak mı, oluşmayacak mı? Bu endişelerin giderilmesi gerekiyor" dedi.

Karamollaoğlu: YSK'dan tedbir almasını bekliyoruz
Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) CHP’nin başvurusunu reddetmesi hakkında konuştu. Sandık taşımada yetkinin Yüksek Seçim Kurulu’nda (YSK) olduğunu kaydeden Karamollaoğlu, “Sandıklar birleştiriliyor, vatandaş oyunu nasıl kullanacak? Bir baskı oluşacak mı, oluşmayacak mı? Esas mesele bu. Esas mesele seçim güvenliği. Bu endişelerin giderilmesi gerekiyor. Biz YSK’dan tedbir almasının bekliyoruz” diye konuştu.

Saadet Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Temel Karamollaoğlu, seçim çalışmaları kapsamında Türk İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Genel Başkanı Ergün Atalay’ı ziyaret etti. İşçilerin sorunları dinledikten sonra basın mensuplarına açıklamada bulunan Karamollaoğlu, çalışma şartlarının mevsimlik olarak değişime tabi olmaması gerektiğini ifade etti.

Karamollaoğlu, “Dünyada artık nadirdir grevlerin olduğu yerler. Çünkü mutabakat sağlanmış. İşçi kendi hakkının korunduğunu görüyor. Aldığı ücret geçimini sağlıyor. Ekstra bir çabanın içine girmek de istemiyor. Bizim memleketimizde ise ne yazık ki manzara buradan çok uzak. Bir defa asgari ücretin açlık sınırında olması, kanaatime göre kalkınmış olduğunu iddia eden bir ülke için yüz karası sayılır” dedi.

‘MECLİS YARIM ASIRDIR PATRON AĞIRLIKLI’

Meclis’in işveren ağırlıklı olduğunu ve isteklerinin yerine gelmediğini söyleyen TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, şunları söyledi:

“Meclis yarım asırdır bu ülkede patron ağırlıklı. Bizim dediklerimiz yerine gelmiyor, onların dedikleri yerine geliyor. Ben burada onlara kabahat bulmuyorum, biz bu ülkede oy verenleriniz, seçenleriz. Biz bu ülkenin 4’te 3’üyüz. Biz sendikalar, kitle örgütleri olarak gerçek gücümüzü ortaya koyarsak biz bu meseleleri çözeriz. Koyamazsak ağlamaya sızlamaya devam ederiz. Ağlamanın, sızlamanın vakti geldi geçti artık. Yani biz gücümüzü ortaya koymak durumundayız. Sendika, hükümetin sendikası olmaz. İşverenin sendikası olmaz. Sendika işçinin sendikası olur. Maalesef son günlerde bir de böyle bir moda var. Bunun bedelini de ödüyoruz.”

‘ENDİŞELERİN GİDERİLMESİ GEREKİYOR’

Ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Temel Karamollaoğlu, CHP’nin seçimle ilgili itirazlarının Anayasa Mahkemesi tarafından reddedilmesini değerlendirdi.

Ret kararını beklediğini dile getiren Karamollaoğlu, “Aslında birazcık reddedilebilir gibi düşünüyordum. Belki iptali başka sorunlara neden olur diye. Burada endişe giderilmeli. Sandıklar birleştiriliyor, vatandaş oyunu nasıl kullanacak? Kendi köyünden başka köye nasıl gidecek? Sandıklar nasıl taşınacak? Taşınırken bunların üzerinde bir baskı oluşacak mı, oluşmayacak mı? Esas mesele bu. Esas mesele seçim güvenliği. O halde bu seçim güvenli tam olarak sağlanırsa bizim bir diyeceğimiz yok. Bu endişelerin giderilmesi gerekiyor. Yetki Yüksek Seçim Kurulu’nda. Biz YSK’dan tedbir almasının bekliyoruz” dedi. (ANKARA/DHA)

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2018, 22:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER