DEVA Partisi'nden HDP'ye dayanışma ziyareti

DEVA Partisi İzmir il ve ilçe yöneticileri Deniz Poyraz'ın katledildiği saldırı nedeniyle HDP İzmir il örgütüne dayanışma ziyaretinde bulundu.

DEVA Partisi'nden HDP'ye dayanışma ziyareti

DEVA Partisi İzmir il ve ilçe yöneticileri saldırıya uğrayan HDP İzmir İl Örgütü'nü ziyaret etti. Gelen heyeti HDP İl eş başkanları Besriye Tekgür ve Kadir Baydur ile parti yöneticileri karşıladı. DEVA Partisi heyetinde İzmir İl Başkanı Seda Kaya Ösen, Konak İlçe Başkanı Alev Özegeli, Gençlik Çalışmaları üyesi Burak Gamze ile İl Yönetim Kurulu (YK) üyeleri Cemalettin Baştaş, Oğulcan Uzun, Aras Akkiraz, Esat Olgun ve Yelda Arslan yer aldı. 

Başsağlığı dileğinde bulunan  Seda Kaya Ösen şöyle dedi: “Şiddeti özendiren ve kutuplaştıran dilin sonunda gencecik canları alması, sizlerin hayatını tehlikeye düşürüyor olmasının bir terör örgütü saldırısı olduğunu düşünüyoruz. Bir daha hiçbir siyasi partinin böyle bir şey başına gelmesin. Siyasi partilerin en üst kademelerinden en alt kademelerine kadar tüm çalışanlarının can güvenliğinin sorumluluğu iktidardadır. Biz böyle düşünüyoruz. Korumakta onların görevidir. Bir ihmal varsa, bu da onların ihmalidir. Toplumu gererek, insanları kötüleyerek, hedef göstermenin sonucunun ne olduğunu hep beraber gördük. Umarız ülkemizdeki siyasi cinayetlerde bu artık son olur. Toplumumuz tekrar barış ortamında bir birleşme ve iyileşme dönemine geçer."

‘KUTUPLAŞTIRICI DİL SALDIRIYI GETİRDİ’

Bu ziyaretten duydukları memnuiyeti dile getiren HDP İl Eş Başkanı Besriye Tekgür de dayanışmanın önemi üzerinde durdu. Tekgür, “Şu anda ülkede yaşayan kutuplaştırma, ayrıştırma ve ırkçılık hepimiz için kötü bir sonuç getirdi. Umarız devam etmez” diye konuştu.

Yaşanan katliamın sebebinin iktidar ve ortağının ayrıştırıcı, kutuplaştırıcı ve hedef gösteren politikalarının sonucu olduğunu vurgulayan Tekgür, “Bütün halkların bir arada yaşama şansı varken iktidar da olan grubun ayrıştırıcı ve kutuplaştırıcı dili bu tür saldırıları beraberinde getiriyor. Deniz’in yaşamını yitirmesi umarız tüm halkların, partilerin sorunları olan tüm insanları bir araya getirir ve iktidara karşı bir mücadele birliğine dönüşmesini temenni ediyoruz” dedi. 

Eş Başkan Kadir Baydur ise 8 Temmuz’da emek ve demokrasi güçlerinin İzmir’de düzenleyeceği mitingi hatırlatarak, artık tüm demokrasi güçlerinin yaşanan bu saldırılara karşı amasız ve fakatsız bir araya gelmesi gerektiğini kaydetti. DEVA Partisi heyeti, saldırıya dair soruşturma hakkında bilgi alıp, Deniz Poyraz’ın katledildiği yeri gördükten sonra partilerle vedalaşarak binadan ayrıldı. (MA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER