Dışişleri Sözcüsü Aksoy, Brunson iddiasını yalanladı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, rahip Brunson'a karşılık İsrail'in Ebru Özkan’ı serbest bıraktığı iddiasının doğru olmadığını söyledi. Aksoy, iddiayı "asılsız ve gerçek dışı" olarak nitelendirdi.

Dışişleri Sözcüsü Aksoy, Brunson iddiasını yalanladı
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Türkiye’de yargılanan rahip Brunson’la ilgili, ABD’ye takasa görüşmeleri yapıldığı iddiasını yalandı. Aksoy, “Ebru Özkan’ın İsrail’deki tutukluluk haline son verildiğine ilişkin iddialar kesinlikle asılsız ve gerçek dışıdır” dedi.

ABD’de yayın yapan Washington Post gazetesinin haberinde, Türkiye’de tutuklu olarak yargılanan rahip Andrew Craig Brunson’un serbest bırakılması karşılığında, İsrail’de tutuklanan Ebru Özkan’ın serbest bırakıldığı iddia edildi.

Basın toplantısında konunu sorulduğu Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, iddiayı “asılsız ve gerçek dışı” olarak nitelendirdi. Aksoy, şu yanıtı verdi:

“Rahip Brunson’ın serbest bırakılması karşılığında Ebru Özkan’ın İsrail’deki tutukluluk haline son verildiğine ilişkin iddialar kesinlikle asılsız ve gerçek dışıdır. Bilindiği gibi, Ebru Özkan hakkında 9 Temmuz’da İsrail’deki duruşmada şartlı tahliye kararı verilmiştir. Adı geçen tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmış ve ülkemize dönmüştür.” (DUVAR)

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2018, 22:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER