Dokunulmazlık toplantısına CHP, İYİ Parti ve HDP katılmayacak

Başarır ve Türkkan’ın dokunulmazlıklarının görüşüleceği Karma Komisyon Toplantısına CHP ve İYİ Parti’nin ardından HDP de katılmama kararı aldı.

Dokunulmazlık toplantısına CHP, İYİ Parti ve HDP katılmayacak

Cumhuriyet Halk Partisi ve İYİ Parti, CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır ve İYİ Parti Milletvekili Lütfü Türkkan’ın dokunulmazlık dosyalarının görüşüleceği Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu’nun 11 Ocak’taki toplantısına katılmayacaklarını açıkladı. CHP ve İYİ Parti’nin ardından HDP’nin de komisyona katılmama kararı aldığı öğrenildi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, İyi Parti ve CHP’den birer milletvekilinin dokunulmazlık dosyalarının siyasi mühendisliğine hizmet etmesi için gündeme getirildiğini ifade ederek, “Bu dosyaların geri çekilip getirilmesinin nedeninin açıklaması gerekiyor” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç da, 1700’den fazla fezleke içinden bu iki fezlekeyi neden seçtiklerine iktidarın açıklık getirmesi gerektiğini ifade ederek, bu kararı sonuna kadar sürdüreceklerini ifade etti.

‘HUKUKSUZLUĞU MEŞRULAŞTIRMAYACAĞIZ’

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Parlamento Muhabirlerini ziyareti sırasında konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan İYİ Parti Grup Başkanvekili Musavvat Dervişoğlu da iki milletvekilinin dokunulmazlık dosyalarının öne çekilmesini ‘hukuksuzluk’ olarak nitelendirerek “Bunu meşrulaştırmamak adına bu kararı aldık” dedi.

‘BU İKİ FEZLEKENİN SEÇİLMESİ AK PARTİ’NİN SEÇİM ÇALIŞMASI’

İYİ Parti Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu da Meclis’te bekleyen 1759 dokunulmazlık dosyasından iki dosyanın seçilmesinin meşru olmadığını ifade ederek, “Bu bize ve CHP’ye yönelik seçim çalışmasıdır” ifadelerini kullandı.

CHP ve İYİ Parti’nin ardından HDP de Karma Komisyon’un toplantısına katılmama kararı aldı.

3 muhalefet partisinin bu kararından sonra yarın (11 Ocak) gerçekleşecek olan toplantıya
AK Parti ve MHP milletvekilleri katılacak. Toplantıda iki milletvekilinin dokunulmazlıklarını görüşmek üzere bir hazırlık komisyon kurulması bekleniyor.

Ne olmuştu?

CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır hakkında CHP’li Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ın yargılandığı mahkemede yaptığı konuşma sebebiyle, İYİ Parti Milletvekili Lütfü Türkkan hakkında da asker yakınını kaybeden bir kişiye hakaret etmesi sebebiyle soruşturma açılmış, iki milletvekilinin haklarındaki fezlekeler TBMM’ye gönderilmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER