Erdoğan: Fırat'ın doğusundan gitmeleri lazım

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'dan Fırat'ın doğusuna yönelik olası askeri harekatla ilgili bu kez farklı bir açıklama geldi. Geçen hafta 'Bir kaç gün içinde Fırat'ın doğusuna operasyon başlatılacak" diyen Erdoğan, Konya mitinginde"Sayın Trump'la konuştuk, Fırat'ın doğusundan bu teröristlerin gitmesi lazım. Gitmezse biz göndereceğiz" diye konuştu. Ayrıca bir daha çözüm süreci olmayacağı mesajını verdi. Erdoğan, Ankara'daki tren kazasına ilişkin olarak da, "Sorumluluğu bulunanların tamamından yasalar içinde hesap sorulacak" ifadesini kullandı.

Erdoğan: Fırat'ın doğusundan gitmeleri lazım
Ankara-Konya Yüksek Hızlı Tren kazasına ilişkin soruşturma sürerken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, soruşturmayı yakından takip ettiği mesajı verdi. Konya mitinginde konuşan Erdoğan, “Kazayla ilgili adli ve idari soruşturma sürüyor. Kazada sorumluluğu bulunanların tamamından yasalar içinde hesabının sorulacağından emin olunuz. Bir daha benzer sıkıntıların yaşanmaması için gereken her türlü tedbir alınacaktır” dedi.


Erdoğan, Fırat’ın doğusuna yönelik Türkiye’nin talepleri için de, ABD Başkanı Trump’la görüştüğünü ve onların atacağı adımların bekleneceği mesajını verdi. Ayrıca, “Bir daha çözüm süreci beklemeyin” açıklamasında bulundu. Gazeteci Fatih Portakal’a yönelik açıklamalarını da sürdüren Erdoğan “Haddini bil haddini. Bilmezsen haddini, bu millet patlatır enseni” dedi.

Erdoğan’ın konuşmasında şu başlıklar öne çıktı:

SEN NE YAPTIN BAY KEMAL?: Bugün Konya bölgesinin ve ülkemizin parlayan yıldızı durumundadır. Konya’ya 16 yılda yaptığımız yatırım 48,5 katrilyon. Bay Kemal ne yaptın bu ülkede onu söyle? SSK’da genel müdürlük yaptın bütün hastanelerimiz rezaletti. Sağlam giren hasta çıkardı.

TRUMP’LA KONUŞTUM, FIRAT’IN DOĞUSUNDAN GİTMELİLER: Kazdıkları kuyulara teröristleri gömüyoruz. Sayın Trump’la konuştuk Fırat’ın doğusundan bu teröristlerin gitmesi lazım. Gitmezse biz göndereceğiz. Terör koridoruyla bizi rahatsız ediyorlar. Madem ki ABD ile stratejik ortağız, gereğini yapmamız lazım.

BU ESED 1 MİLYON KİŞİYİ KATLETTİ: Suriye’de ülkeyi yönetenlerin basiretsizliği sebebiyle 1 milyon masum insanın hayatına mal oldu. Bu Esed 1 milyon insanı katletti. Biz üzerimize düşen görevi yapalım. Suriyelilerden yaklaşık 4 milyonu ülkemizde yaşıyor. Suriye’de Türkiye’nin güvenlik altına aldığı bölgedeki insanlar huzur içinde hayatını sürdürüyor. DEAŞ bahanesiyle Suriye’ye gelen güçler hâlâ varlıklarını sürdürüyor.

TRUMP OLUMLU YANIT VERDİ: Biz sınırlarımız boyunca kurulmaya çalışılan terör koridoruna izin vermeyeceğiz. 3 ayrı operasyonla bunu icra ettik. Diğer bölgelerde bu oyunu büyük ölçüde bozduk. Sıra Fırat’ın doğusuna geldi. Geçen hafta Fırat’ın doğusuna askeri operasyona başlayacağımızı ilan ettik. Trump’la da bunları görüştük, kendileri de olumlu cevapları verdiler. Suriye topraklarını karış karış tarayacağız. Siyasi çözüm yolu açılana kadar Suriye topraklarındaki terörle mücadelemiz sürecektir. Bizi Münbiç’le oyalayan Fırat’ın doğusuyla ilgili sözleri verenler, bu sözleri yerine getirmesi lazım.

BİR GECE ANSIZIN GELEBİLİRİZ: ABD askerlerine zarar vermeyecek şekilde Suriye topraklarındaki operasyonlara her an başlayabiliriz. Kahraman ordumuz hazırlıklarını ve planlarını tamamlamış durumda. Bir gece ansızın gelebiliriz. Her an teröristlerin tepesine çökebiliriz. Teröristler güya bize karşı tedbir alıp tünel kazıyorlarmış. Ne yaparlarsa yapsınlar askerlerimiz geldiğinde hepsi o çukurlara gömülmekten kurtulamayacak.

SONUNDA GEZİCİLERİ DERDEST ETTİK: Gezi dediler, 10-12 ağaç bir yerden sökülüp bir yere taşınacak kıyamet kopardılar. Yanlış yapıyorsunuz dedik, dinlemediler. Bay Kemal Taksim meydanına geldi. İş makinalarıyla yolları mahvettiler. Dolmabahçe’deki Başbakanlık ofisimize saldırdılar. Sonunda Gezicileri derdest ettik. 15 Temmuz’da ne yaptılar, devlete karşı darbe girişiminde bulundular. 16 saat sonunda Bu FETÖ’cüleri darbecileri derdest ettik. Şu anda yargı çerçevesi içinde birçoğu cezaevinde. Bu millete kimse bedel ödetemeyecek. Bazıları sızlıyor, ağlıyor. Benim oğlumun suçu yok.. Suçu yoksa çıkar.

BİR DAHA ÇÖZÜM SÜRECİ BEKLEMEYİN: Bir daha çözüm süreci beklemeyin, geçti o iş. Tüm terör örgütleriyle başlattıkları canlı bomba saldırıları, silahlı eylemlerle büyük şehirleri esir almaya çalıştılar.

PORTAKAL MIDIR, MANDALİNA MIDIR HADDİNİ BİL, BİLMEZSEN MİLLET PATLATIR ENSENİ: Bu ara Bay Kemal sokağa çağırıyor. Birileri çıkmış Portakal mıdır, mandalina mıdır nedir, sokağa çağırıyor. Haddini bil haddini. Bilmezsen haddini, bu millet patlatır enseni. Buldun ekranı, bu ekrandan milleti sokağa çağırmak. Bu ülkede benim milletimin onuruyla oynanmaz, hesabı ağır olur.

EKONOMİ GERÇEK DURUMU OTURUYOR: Ekonomi silahını üzerimize yönelttiler. Kur-faiz-enflasyon sarmalına sokmak istediler o da tutmadı. Ekonominin gerçek durumu oturuyor, oturacak.  (DUVAR)

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2018, 15:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER