Erdoğan: Libya'ya asker göndermeye başlıyoruz

Beştepe yaptığı konuşmada 2019 yılına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kanal İstanbul'un 'tek çare' olduğunu söyledi. Erdoğan, Selahattin Demirtaş'ın kitabından uyarlanan okuma tiyatrosunu izleyen CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu için, "Aziz milletim vakti geldiğinde bunlara gereken dersi verecektir" dedi. Cumhurbaşkanı, ateşkesin sona erdiği Libya'ya da asker göndereceklerini açıkladı.

Erdoğan: Libya'ya asker göndermeye başlıyoruz
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘2019 Yılı Değerlendirme Toplantısı’nda açıklamalarda bulundu. “MİT başarılarıyla ülkemizin gururu haline geldi” diyen Erdoğan, “Yakında İstanbul şubesini de açacağız” şeklinde konuştu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu, Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun eşi Başak Demirtaş’ın birlikte Selahattin Demirtaş’ın eserinden uyarlanan okuma tiyatrosunu izlemesine tepki gösteren Erdoğan, “Ülkemizin nereden nereye kimler vasıtasıyla nasıl geldiğini göstermesi bakımından bu çok enteresandır. İnanıyorum ki benim aziz milletim vakti geldiğinde bunlara da gereken dersi verecektir” dedi.


Kanal İstanbul inşaatına da kısa sürede başlanacağını söyleyen Erdoğan’ın Beştepe’de yaptığı konuşmadan başlıklar şöyle:

2019 TESLİM OLUŞ OLARAK ÖNGÖRÜLMÜŞTÜ YÜKSELİŞ OLDU: Türkiye için yazılan senaryolarda 2019 ‘teslim oluş yılı’ öngörülmüştü. Şükürler olsun ki 2019’u yeniden yükseliş yılına dönüştürdük. Dört gözle Türkiye’nin tökezlemesini ve yere kapaklanmasını bekleyenleri hüsrana uğratmayı sürdüreceğiz. Bu büyük milletin, şartlar ne olursa olsun istiklali ve istikbali için destan yazmaya devam edeceğini içeride ve dışarıda herkese göstereceğimiz bir yıla giriyoruz. Üretimi, ihracatı, istihdamı güçlendirerek, Akdeniz başta olmak üzere uluslararası alandaki haklarımıza sahip çıkarak yeni şahlanış döneminin kapılarını açıyoruz. 2019 yılı icraat programlarında yer alan bin 451 eylemin bin 161’ini tamamladığımızı görüyoruz. 11. Kalkınma Planımız, 2019-2023 dönemini kapsayan orta vadeli yol haritamızdır. ‘Daha fazla değer üreten, daha adil paylaşan, daha güçlü ve müreffeh Türkiye’ şiarıyla hazırladığımız bu planı, yıllık programlar ve çeyrek dönemlik izlemeler vasıtasıyla adım adım uygulayacağız.
HARÇLARI KALDIRDIK: Mesleki eğitim-öğretim merkezlerini güçlendiriyoruz. Bu okullarda çıraklık, kalfalık ve ustalık eğitim-öğretimi alan gençlerimizin, fark derslerini yine aynı yerlerde vererek lise diplomasına sahip olabilmelerinin önünü açıyoruz. Yıllarca protestolara neden olan üniversite harçlarını kaldırdık. Öğrencilerimizin barınma sorununu çözmek için yurtlardaki yatak sayısını 182 binden 670 bine ulaştırdık. Sağlık en büyük reformları gerçekleştirdiğimiz alanların başında geliyor. Hastanelerimizin toplam yatak sayısını 240 bine, nitelikli yatak sayısını 145 bine çıkarttık. Doktor sayımızı 92 binden 161 bine yükselttik.

SİGARALARI AYAKLARINIZIN ALTINA ALIN: Dumansız hava sahası uygulamasında mevzuattaki boşlukları ortadan kaldırarak daha etkin bir mücadele yürüteceğiz. Artık bu sigaraları ayaklarınızın altına alın, içmeyin. Daha sağlıklı olarak geleceğe yürüyün. Ben milletimi seviyorum, milletimin düşmanı değilim. Onun için sigarayı yasakladık. Kamu vicdanını rahatsız etmeyecek, suçluların cezalarını çektiği, ceza adaleti sisteminin amacına uygun, ölçülü ve adaletli bir infaz rejimi üzerinde çalışıyoruz. İnfaz düzenlemesini de içeren ikinci yargı paketinin hazırlıklarını tamamladık, birkaç hafta içinde Meclis gündemine getiriyoruz.

MİT GURURUMUZ OLDU: Geçtiğimiz yıl PKK’ya karşı gerçekleştirilen operasyonlarda 1250 terörist etkisiz hale getirilerek pek çok eylem engellendi. 15 Temmuz’da ülkemize kurşun sıkan FETÖ’yü kurumlarımızdan ve ülkemizden tamamen temizleyene kadar mücadelemiz devam sürecektir. MİT Başkanlığı görev alanındaki başarılarıyla ülkemizin gururu haline geldi. Yakında MİT’in İstanbul şubesini de açacağız. PKK, YPG’den DEAŞ’a, FETÖ’ye kadar, ne kadar örgüt varsa hepsini başını ezdik, eziyoruz ve ezeceğiz. Organize suç örgütlerine de göz açtırmıyoruz. PKK’ya karşı gerçekleştirilen operasyonlarda 1250 terörist etkisiz hale getirilecek pek çok eylem engellendi. Diyarbakır annelerinin kararlı duruşu, örgüt içindeki çözülmeyi artırdı. Fakat enteresan olan bir şey var. Diyarbakır anneleri, malum siyasi partinin önünde aylardır dururken, o dağa kaçırılan evlatlarının resimleri ile orada o dik duruşlarını sürdürürken, bir de bakıyorsunuz ki ana muhalefetin başı ve heyeti, yanında yine o parti ile birlikte bir teröristin yazmış olduğu kitabın sahnelendiği tiyatroda tiyatro izliyorlar. Ülkemizin nereden nereye kimler vasıtasıyla nasıl geldiğini göstermesi bakımından bu çok enteresandır. İnanıyorum ki benim aziz milletim vakti geldiğinde bunlara da gereken dersi verecektir.

TEK ÇARE KANAL İSTANBUL: Kanal İstanbul projesini çok yakında başlatıyoruz. Yarım asır önce ‘Boğaziçi Köprüsü İstanbul’un başına gelen en büyük felakettir’ diyenler şimdi aynı kampanyayı yürütüyor. Kanal İstanbul’a karşı çıkanların projenin ne olduğu konusunda en küçük fikirleri yok. İstanbul Boğazı yılda ortalama 45 bin geminin geçtiği üzerindeki yük ve insan trafiği baskısının sürekli arttığı bir yer haline dönüştü. Tek çare alternatif bir su yolu inşa etmektir. Bu yeni çıkmış bir proje değildir. Projenin jeoloji, jeo teknik araştırmalarının hepsi yapıldı. Dalga, deprem analizleri, çevresel etki süreçlerini bu süreç içerisinde tamamladık. Bunlar Marmaray için de aynı kampanyaları yaptılar. 17 yılda 250 milyar lira üzerinde ulaşım yatırımı yaptık. Bazı yerlerde sadece duble değil üç gidiş 3 geliş yapıyoruz. Çevre  düzenlemeleriyle etrafını da daha güzel hale getiriyoruz. Yol, su medeniyettir. Medeniyseniz yolunuz olacak, suyunuz olacak. Bunlar yoksa medenilikten kimse bahsetmesin.

AKKUYU HIZLA İLERLİYOR: Beş yıl içinde acilen dönüştürülmesi gereken 1.5 milyon konutumuz bulunuyor. Amacımız, 100 bini İstanbul’da olmak üzere, her yıl 300 bin konutun dönüşümünü sağlamak. Bu yıl 38 ilde daha millet bahçelerimizi vatandaşlarımızın hizmetine sunuyoruz. Enerjide kurulu gücümüzü 91 bin 267 megavata yükselttik. 202 yılında 5 ilimizde doğalgaz varken 2019 itibarıyla 81 ilimizin tamamına doğalgaz arzı sağlamış durumdayız. Hedef ilçelerimizin tamamına ulaşmak. TANAP enerjide bölgesel anlamda çok büyük bir proje. Akkuyu Nükleer Santrali inşaatı hızla ilerliyor. 244 Türk öğrencimizin 88’i geçen yıl eğitimini tamamladı. Bor madeninden işlenmiş olan çeşitlendirmeyi yapmak suretiyle ürün gelirimizi artırmayı hedefliyoruz.
Sıfır atık projesi 25 bin kurum binasında uygulanıyor. Sıfır atık projesini başlatan eşime teşekkür ediyorum. 4 milyon tonun üzerinde atık toplayıp geri dönüşüme kazandırdık. Plastik poşet kullanımında yüzde 78 azalma oldu. Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon arama faaliyetlerini önemle takip ediyoruz. Hem kendi hem de KKTC’deki soydaşlarımızın haklarını korumakta kararlıyız.

İŞSİZLİĞİ YÜZDE 9.8’E İNDİRMEYİ HEDEFLİYORUZ: Bu yıl 6.6 milyar lira hayvancılık desteği vereceğiz. Et ithalatını daha da azaltacak ve inşallah 2022’de tamamen sıfırlayacağız. Geçtiğimiz yıl 55 milyar lira sosyal yardım ödemesi yaptı. Geçtiğimiz yıl yapılan 2 bin 845 kişilik atamalarla birlikte toplam 26 bin 684 şehit yakını, gazi ve gazi yakınımızın kamu kurum ve kuruluşlarında istihdamını sağladık. Bu yılın ilk yarısında 600 kişiyi daha istihdam edeceğiz. Engelli memur sayısını 19 kat artırarak 56 bin 500 kişiye çıkardık. 2002’de 24 bin kişi İŞKUR aracılığıyla işe yerleşmişken bu rakam 2019 yılında 1 milyon 2019 yılında 1 milyon 325 bine ulaşmıştır. Yeni Ekonomi Programı’na göre, önümüzdeki 3 yılda istihdamı 3.2 milyon kişi artırarak 2022 yılında işsizliği yüzde 9.8’e indirmeyi hedefliyoruz. Göbekli Tepe ören yerini ziyarete açtık. 2019’u turizmde Göbekli Tepe yılı ilan ettik. Emeği geçenlere Doğuş Grubu başta olmak üzere teşekkür ediyorum.

DOĞU AKDENİZ’DEKİ OYUNLARI BOZDUK: KKTC ve Libya ile yaptığımız anlaşmalarla oyunu bozduk. Libya ile deniz yetki alanlarının sınırlandırılması mutabakatını imzaladık. Her iki ülkenin onayı olmadan bölgede arama sondaj yapılması veya boru hattı geçirilmesi artık mümkün değil. 2020’de bu alanları ruhsatlandırıp arama faaliyetlerine başlıyoruz. Tüm imkanlarımızı güneyimizdeki coğrafyanın istikrarı için seferber etmeyi sürdüreceğiz.  / DUVAR

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2020, 13:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER