Erdoğan, Putin ile görüştü: Türkiye üzerine düşeni yapmaya hazır

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vladimir Putin ile yaptığı telefon görüşmesinde, askeri bir çatışmanın kimseye yarar getirmeyeceğini belirterek diplomasi vurgusu yaptı.

Erdoğan, Putin ile görüştü: Türkiye üzerine düşeni yapmaya hazır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Rusya-Ukrayna meselesi ele alındı.

Erdoğan, görüşmede, bölgesel meselelerde Rusya Devlet Başkanı Putin’le kurdukları yakın diyaloğa her zaman büyük önem verdiğini, bunun olumlu sonuçlarını gördüklerini ve bu anlayışı sürdürme kararlılığında olduğunu ifade etti. Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne aykırı adımları tanımadıklarını, bunun ilkesel bir tutum olduğunu savunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Minsk Anlaşmaları zemininde bir sonuca ulaşılmasının önemli olduğunu dile getirdi.

'ASKERİ ÇATIŞMA KİMSEYE YARAR GETİRMEZ'

Sorunun daha karmaşık hale gelmesinin, hele hele askeri bir çatışmanın kimseye yarar getirmeyeceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu anlayışla diplomatik temasların ve görüşmelerin devam ettirilmesini önemsediklerini; dün olduğu gibi bugün de Türkiye’nin gerginliğin azaltılması ve barışın korunması için üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu belirtti.

Meselenin diyalog yoluyla halledilmesi çağrısı yapan Erdoğan, diplomasiyi öne çıkarmakta fayda olduğunu, NATO içinde de yapıcı tutumu sürdürdüklerini savundu. Erdoğan, eylül ayındaki Soçi ziyareti sırasında da mutabık kaldıkları üzere, Rusya Devlet Başkanı Putin’i Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Toplantısı için en kısa sürede Türkiye’ye beklediğini ifade etti.

KREMLİN: PUTİN HAYAL KIRIKLIĞINI İLETTİ

Görüşmeye ilişkin Kremlin'den yapılan açıklamadaysa, Putin'in Erdoğan'la Rusya'nın NATO ve ABD'den talep ettiği güvenlik garantilerinin ele alındığı belirtildi. Buna göre Putin Erdoğan'a, 'ABD ve NATO'nun, Rusya'nın meşru güvenlik taleplerini gözardı etmeye çalışmasından ötürü hayal kırıklığı yaşadığını' söyledi. Putin, 'Donbass'taki iki ayrılıkçı cumhuriyeti tanıma kararının, Minsk Anlaşmalarının Ukrayna tarafından reddedilmesinden kaynaklandığını' belirtti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER