Eski Dışişleri Bakanı Yakış, Davutoğlu'ndan özür diledi

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun politikaları nedeniyle Suriye ile ilişkilerin bozulduğunu söyleyen Eski Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, Davutoğlu'ndan özür diledi.

Eski Dışişleri Bakanı Yakış, Davutoğlu'ndan özür diledi

AK Parti'nin kurucularından eski Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, Türkiye ile Suriye arasındaki ilişkiyi değerlendirirken eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ile ilgili söyledikleri nedeniyle özür diledi. 

Muhalif yazarı Nursun Erel’e değerlendirmelerde bulunan Yakış, Davutoğlu ile Beşar Esad arasında 10 yıl önce gerçekleşen 6 saatlik görüşmeyi hatırlatarak, "Davutoğlu’nun Esad’a, Müslüman Kardeşler'den kimi isimleri kabineye alması önerisinde bulunduğunun" iddia edildiğini söylemişti. Yakış, Esad'ın bu öneriyi reddettiğini ve "görüşme bitmiştir" diyerek toplantıyı sonlandırdığını iddia etmişti. Yakış, "Suriye ile ilişkilerin sarpa sarmasına Ahmet Davutoğlu sebep oldu" demişti.

Yakış, Nursun Erel'e konuya ilişkin olarak dün şu mesajı gönderdi:

“16 Ağustos 2022 tarihli www.muhalif.com.tr adlı sitede sizinle yaptığım bir mülakat yayımlanmıştır. Bu mülakatımda Sayın Ahmet Davutoğlu’nun 2012 yılında Beşar Esat’la yaptığı 6 saat süren konuşmaya değinmiştim. O tarihteki medyada verilen haberlerde Sayın Davutoğlu’nun Beşar Esat’a Türkiye’nin görüşlerini aktardıktan sonra, kuracağı hükümette 'Müslüman Kardeşler Örgütü mensuplarından şu şu isimleri hükümete alın' şeklinde bir telkinde bulunduğu bildiriliyordu.

Gerçi ben size verdiğim mülakatta, 'Sayın Davutoğlu’nun böyle bir telkinde bulunduğu iddia ediliyor. Tabii teyit yok' diyorum ve siz de beyanımı metne aynen yansıtmışsınız.

Sayın Davutoğlu ile uzun süre birlikte çalıştık. Yürütme erkinin en başında uzun süre görev yapmış bir devlet adamına izafe edilen beyanları medyaya aktarırken, bu beyanları birincil kaynaklardan tahkik etmem gerekirdi. Bu hassasiyeti göstermemiş olduğum için değerli dostum Sayın Davutoğlu'dan özür diliyorum. Bu beyanımı sitenizde uygun bir şekilde yayımlarsanız memnun olurum." / DUVAR

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER