Irak'ta gerilim sürüyor: Çatışmalarda en az 20 kişi öldü, yüzlerce yaralı var

Irak'da Sadr'ın siyasetten tamamen çekildiğini açıklamasının ardından yaşanan çatışmalarda en az 20 kişi hayatını kaybetti. El Cezire ise 30 kişinin öldüğünü, 700 kişinin yaralandığını aktardı.

Irak'ta gerilim sürüyor: Çatışmalarda en az 20 kişi öldü, yüzlerce yaralı var

Irak'ta Şii lider Mukteda el Sadr'ın siyasetten tamamen çekildiğini açılamasının ardından şiddetlenen protestolarda, Sadr destekçileri ve Irak silahlı kuvvetleri arasında çıkan çatışmalarda en az 20 kişinin öldüğü belirtiliyor. Katar merkezli El Cezire'ye konuşan bir kaynağa göre ise 30 kişi öldü, 700'den fazla kişi yaralandı. Güvenlik yetkilileri, Yeşil Bölge'deki çatışmaların bir kısmının İran destekli Şii gruplar ile Sadr Hareketi’nin askeri kanadı Barış Tugayları arasında yaşandığını aktardı. 

Mukteda el Sadr'ın sosyal medyadan yaptığı açıklamanın ardından protestocular Yeşil Bölge'de hükümet sarayını basmış, silahlı kuvvetlerin eylemcileri binadan çıkarmak için ateş açtığı belirtilmişti. Sadr'ın sağ kolu sayılan müstafi milletvekili Hasan Azari, Şii liderin açlık grevine başladığını "Liderimiz, şiddet ve silahlı çatışma bitene kadar açlık grevine başladı” sözleriyle duyurmuştu. 

BARZANİ'DEN 'SİLAH VE ŞİDDET KULLANMAYIN' ÇAĞRISI

Sokağa çıkma yasağının sürdüğü başkent Bağdat'ta, devlet kurumları da çalışmıyor. Çatışmalar sürerken, taraflara yönelik diyalog ve uzlaşı açıklamaları geliyor.

Tarafları, 'çatışmaların çözümünde silah ve şiddet kullanmamaya' çağıran Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin eski başkanı ve Kürdistan Demokrat Partisi'nin (KDP) lideri Mesud Barzani, 'Irak halkına fayda sağlayacak çözümler düşünülmesi' gerektiğini belirtti.

BEYAZ SARAY: ZAMAN, DİYALOG ZAMANI

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada ise 'diyalog' çağrısında bulunuldu. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Kirby, 'devlet kurumlarının çalışmasına izin verilmediği' konusundaki endişelerini dile getirdi. İtidal çağrısı yapan Kirby "Zaman çatışma değil diyalog zamanı" ifadelerini kullandı.

İRAN, SINIRLARINI KAPATTI

Öte yandan İran, komşu ülkede yaşanan olaylar nedeniyle İran'la olan tüm kara sınırlarını kapattığını duyurdu. İçişleri Bakan Yardımcısı Mecid Mirahmedi, "Irak'la sınır kapandı. Güvenlik gerekçeleri nedeniyle İranlıların bir sonraki bildirime kadar Irak'a seyahat etmekten sakınmaları gerekiyor" açıklamasında bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER