Gençler sordu, Babacan yanıt verdi: FED faiz kararı TL'yi nasıl etkiler?

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, gençlerin 'FED faiz kararı Türk Lirasını nasıl etkiler' sorusuna yanıt verdi: "Şu an Türk lirasını asıl Cumhurbaşkanı’nın tezleri etkiliyor."

Gençler sordu, Babacan yanıt verdi: FED faiz kararı TL'yi nasıl etkiler?

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Konya’da gençlerle sohbet etti. Bir gencin ABD Merkez Bankası’nın (FED) alacağı faiz kararının Türk lirasını nasıl etkileyeceğini sorusuna Babacan, “Şu an Türk lirasını asıl Cumhurbaşkanı’nın tezleri etkiliyor" dedi.

ABD Merkez Bankası’nın (FED) alacağı faiz kararının Türk lirasını nasıl etkileyeceği sorusuna Babacan yanıtın devamında şöyle dedi: "Cumhurbaşkanı’nın kendi aklına göre bazı projeleri var. Türkiye üzerinde deney yapıyor. Dolayısıyla FED’den çok Türkiye’deki hükümetin aldığı kararlar etkiliyor. FED faizi beklenenden daha hızlı ya da yüksek arttırırsa, Türk lirasını olumsuz etkiler. Ama FED, faizi beklenenden daha yavaş ya da düşük miktarda arttırırsa Türk lirasını olumlu etkiler. Şu an Türk lirasını asıl Cumhurbaşkanı’nın tezleri etkiliyor. Cumhurbaşkanı’nın kendi aklına göre bazı projeleri var. Türkiye üzerinde deney yapıyor. Dolayısıyla FED’den çok Türkiye’deki hükûmetin aldığı kararlar etkiliyor."

'VATANDAŞIN FAİZİ ÇOK ARTMIŞ DURUMDA'

“Faiz politikasını hala sabit tutmaya devam ediyorlar neden” diye soran bir gence de Babacan, şunları söyledi: “Faiz politikasını sabit tutmaya çalışmıyorlar yalnızca bu ay sabit tuttular. İleride ne olacağını kimse bilmiyor. Cumhurbaşkanı bir sabah uyanacak, ‘İndirdim’ diyecek, ‘Bindirdim’ diyecek öyle olacak. Kuralı yok. Merkez Bankası’nın faizi düştü. Merkez Bankası faizi; bankanın Merkez Bankası’na ödediği faiz demek. Bir de vatandaşın faizi var. Tüketici faizi, ticari faiz, işletmelerin ödediği faiz, Hazine’nin ödediği faiz... Bunların hepsi arttı. Düşürdüm dediği, politika faizi. Vatandaşın faizi çok artmış durumda.”

'BÜTÜN EKONOMİYİ DOLARİZE EDİYORLAR'

Babacan, gençlerin kur korumalı mevduata ilişkin bir sorusuna da şu sözlerle karşılık verdi: "Türk liran varsa döviz arttı diye üzülme’ diyor. Farkını ben ödeyeceğim diyor. Merkez Bankası’nın para basması enflasyona sebep olacak. Bunu 1970-80’lerde daha önce denemişler. Turgut Özal’ı duydunuz mu? Rahmetli ‘Gençlere vasiyetim bir daha böyle işlere girmesinler. Çok büyük zarar ettik. Enflasyona sebep oldu. Bir daha asla yapmayın’ demiş. 40 sene sonra bu hükûmet aynı Özal’ın bitirdiği  ve ‘yapmayın’ diye vasiyet ettiğini tekrar başlattılar. Bu, ileriye doğru büyük yok. Bütün bu kur riskini Hazine üstlendi. Hazine nereden bulacak parayı? Ya borçlanacak ya da Merkez Bankası’na ‘Para bas, ödeyeyim’ diyecek. Bütün ekonomiyi dolarize ediyorlar. Bu da ne oluyor? Bilgisayar dünyanın parası… Cep telefonunun camı kırılıyor, değiştiremiyorsunuz.”

'KİTAP FİYATLARININ ARTMASININ SEBEBİ DÖVİZ KURUNUN ARTMASI'

Gençler, Babacan’a pahalı test kitaplarını da şikâyet etti. Yüksek fiyatları kurdaki artışla ilişkilendiren Babacan gençlere şunları söyledi: “Döviz kuru artınca kağıt artıyor. Mürekkep artıyor. Matbaa makinesi fiyatı artıyor. Hepsi artıyor. Kâğıdın fiyatı dünyada dolarla oluşuyor. Petrol ve doğal gaz gibi. Kâğıdın da dünya fiyatı var. Kitap fiyatlarının artmasının sebebi döviz kurunun artması. Döviz kuru niye artıyor? Hükûmetin deneyleri, testleri. Deniyor patlıyor, deniyor patlıyor. Ama öğrenmiyor da. Laboratuvarda deney yapıyorsunuz mesela. Bir şey öğrenirsiniz. ‘Bu patlıyormuş’ dersiniz bir daha yapmazsınız. Bunlar akıllanmıyor. Kuru patlattılar. Vatandaşın faizini patlattılar, enflasyonu patlattılar. Durum iyi değil. Ama çabuk düzelir. Çünkü biz daha önce iki tane krizi çözdük. Yine çözeriz.” (ANKA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER