Gültan Kışanak cenaze için Elazığ'da

2016 yılından bu yana tutuklu bulunan eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, vefat eden ablası Zeynep Özer'in cenazesi için Elazığ'a getirildi.

Gültan Kışanak cenaze için Elazığ'da

Kandıra Cezaevi'nde 30 Ekim 2016'dan bu yana tutuklu bulunan eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak'ın dün ablası Zeynep Özer vefat etti. Kışanak'ın cenazeye katılmak için yaptığı başvuru kabul edildi ve Kışanak, bugün Elazığ'a getirildi.

 Kışanak'a çok sayıda jandarma eşlik ederken, Fevzi Çakmak Mahallesi'ndeki Ehlibeyt Cemevi’nde güvenlik önlemleri alındı. Kışanak, yakınlarına sarılarak taziyeleri kabul etti.

Cenazeye Yeşil Sol Dersim Milletvekili Ayten Kordu, eski HDP Dersim Milletvekili Alican Ünlü ve birçok partili katıldı. Eski Diyarbakır Barosu Başkanı ve Kışanak'ın avukatı Cihan Aydın da cenazeye katılanlar arasında.

Cemevindeki programdan sonra cenaze, Sün köyüne götürüldü. Burada, cenaze namazının ardından Zeynep Özer, aile mezarlığına defnedilecek. Defin işlemleri sonrası sonra Elâzığ Ehlibeyt Cemevi'ne gidilecek. Kışanak, bir süre orada taziyeleri kabul edecek..

Kışanak'ın ablası Zeynep Özer, böbrek yetmezliğinden dolayı bir süredir tedavi gördüğü Elazığ'daki hastanede vefat etmişti. Avukatları, Kışanak'ın cenazeye katılması için başvuruda bulunmuştu.

Kışanak, 7 Ağustos 2021'de de babasının cenazesine katılmıştı. Gültan Kışanak, cezaevindeyken izinle katıldığı babasının cenaze töreninden sonra abisi Cumali Özer'i de kaybetmişti.

Pazartesi günü görülen Kobanê duruşmasına SEGBİS yöntemi ile bağlanan Gültan Kışanak, ablasının hastalığı nedeniyle mahkemeye mazeret bildirmek istedi. Ancak mahkeme heyeti, ablasının hasta olmasına dair bir mazeretinin olup olmadığı yönünde beyanda bulunmadığını belirterek sözünü kesti. Heyet daha sonrasında ise SEGBİS bağlantısını kapatarak Kışanak’ın beyanda bulunmasını engelledi. 

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2023, 09:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER