Hatip Dicle Tahliye Edildi

KCK ana davası kapsamında cezaevinde bulunan DEP Eski Milletvekili Hatip Dicle ve Hüsamettin Çiçek tahliye edildi.

 "KCK ana davası" kapsamında tutuklu bulunan DEP eski Milletvekili Hatip Dicle ile Hüsamettin Çiçek mahkeme kararı ile tahliye oldu. Barış Ve Demokrasi Partisi'nden milletvekili seçilen Hatip Dicle'nin milletvekilliği, kesinleşmiş cezası bulunduğu gerekçesiyle düşürülmüştü.


HABERİ PERVİN BULDAN DUYURDU

HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, "Hatip Dicle tahliye edildi." diye açıklama yaptı.

Eski Diyarbakır Barosu Başkanlarından Mehmet Emin Aktar, Twitterhesabından yaptığı açıklamada, KCK ana davasından tutuklu Hatip Dicleve Hüsamettin Çiçek'in tahliye olduğunu bildirdi.

DİCLE'NİN AVUKATININ BAŞVURUSUNU MAHKEME BUGÜN DEĞERLENDİRDİ

Diyarbakır'da KCK ana davasında 2009 yılında tutuklanan Hatip Dicle'nin avukatı Ali Ekrem Atalay, dün müvekkillerinin tahliye edilmesi içinDiyarbakır 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurdu. Bugün başvuruyu değerlendiren mahkeme Hatip Dicle ile birlikte Hüsamettin Çiçek'in tahliye edilmesine karar verdi.

Diyarbakır D Tipi Cezaevi'nde bulanan Dicle ve Çiçek, tahliye kararlarının cezaevine ulaşmasının ardından serbest bırakılacaklar. Dicle ve Çiçek'in tahliyesinin ardından KCK ana davasında tutuklu 33 sanık kaldı.

MAHKEME BAŞKANI DEĞİŞTİ

Dicle'nin avukatı Ali Ekrem Atalay kararla ilgili olarak, "Hatip Dicle'nin serbest kalması için önümüzde Anayasa Mahkemesi'nin kararının da aralarında olmak üzere bir sürü neden var. Ben, Hatip Dicle ile Çiçek'in avukatıyım. Müvekkillerim için bir hafta önce tahliye başvurusunda bulundum, ancak mahkeme reddetti. Dün yeniden mahkemeye başvurdum. Mahkemenin başkanı değiştiği için bugün yeni mahkeme başkanı başvurumu değerlendirmiş ve iki müvekkilim hakkında tahliye kararı verdi. Müvekkillerim 4 yıl 6 aydır cezaevindeler. Zaten aralık ayında cezaevinde 5 yılını dolduracaktı" dedi.

DİCLE BASIN AÇIKLAMASI YAPILACAK

Barış ve Demokrasi Partisi Amed İl Binası tarafından yapılan açıklamada Dicle'nin yarın (29-06-2014) saat 13.00’te Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Amed İl Binası’nda basın açıklaması yapacağı bildirildi.

MİLLETVEKİLLİĞİ DÜŞMÜŞTÜ

Hatip Dicle, 12 Haziran 2011'de yapılan seçimlerde, Diyarbakır'dan ikinci kez milletvekili seçilmiş ancak Yüksek Seçim Kurulu, KCK tutuklusuDiyarbakır bağımsız milletvekili Hatip Dicle'nin milletvekilliğini düşürmüştü. Kurul gerekçe olarak Anayasa'nın 76. maddesini göstermişti. Madde, örgüt suçundan 1 yıl ve daha fazla hapis cezası alanların milletvekili olamayacağını öngörüyor.

Hatip Dicle'nin 'örgüt propagandası yapmak' suçundan aldığı 1 yıl 8 aylık hapis cezası, 22 Mart'ta, yani 12 Haziran seçimlerinden yaklaşık 3 ay önce kesinleşmişti.

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2014, 13:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER