Dicle: Tahliye olmama hiç sevinemedim

Hatip Dicle, cezaevi çıkışında yaptığı açıklamada, "Tahliye olmama hiç sevinemedim. Bunu çok samimi olarak anlatıyorum. Onlarca arkadaşımı cezaevinde tutuklu bırakarak çıktım. 20 yıldır cezaevinde olan gençlerimiz var, onları geride bırakarak çıktım" dedi.

Dicle: Tahliye olmama hiç sevinemedim
KCK ana davasından 5 yıldan fazla bir süredir tutuklu bulunan kapatılan DEP eski milletvekili Hatip Dicle tahliye oldu. Dicle, cezaevi çıkışında yaptığı açıklamada, "Tahliye olmama hiç sevinemedim. Bunu çok samimi olarak anlatıyorum. Onlarca arkadaşımı cezaevinde tutuklu bırakarak çıktım. 20 yıldır cezaevinde olan gençlerimiz var, onları geride bırakarak çıktım" dedi.

Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin KCK ana davasından tutuklu bulunan DEP eski Milletvekili Hatip Dicle’nin bugün tahliyesine karar vermesinin ardından Dicle tutuklu bulunduğu D Tipi Cezaevi’nde tahliye edildi. Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Fırat Anlı, HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, BDP ve HDP’li yöneticiler ve yakınları tarafından karşılanan Dicle, tahliye edilmesine sevinmediğini ifade etti. Cezaevi çıkışında gazetecilere açıklama yapan Hatip Dicle, kendisini karşılayan herkese teşekkürlerini illeti. Yaşamı boyunca özgürlük davasına hizmet etmeye çalıştığını söyleyen Dicle, "Burada hazır olan olmayan herkese teşekkür ediyorum. Biz yaşamımız boyunca halkımızın özgürlük davasına hizmet etmeye çalıştık. Bu anlamda alnımız her zaman açık, başımız dik oldu. Bugün Ramazan’ın ilk günü, böylesi bir günde buraya kadar gelen, hem olmayan bütün halkımızın bu mübarek Ramazan aylarını tebrik ediyorum" dedi.

20 YILDIR CEZAEVİNDE OLANLAR VAR

10 yıl önce de cezaevinde çıkıp tahliye olduğunu hatırlatan Dicle, "Tarihin bir cilvesidir ki, 10 yıl önce de hapishaneden çıktığımda 1 Haziran günüydü. Serbest bırakıldığımız gün, umudumuz Kürt sorununun çözülmesi ve artık hiçbir Kürt siyasetçisinin düşüncelerinden dolayı cezaevlerine girmemeleriydi. Bugün on binlerce insanımız mağdur oldu. Bu mağdur olanlar sivil düşünce insanları olarak cezaevlerine konuldu. Aslında biz bu tarihe yabancı değiliz" dedi.

SİYASİ SOYKIRIM YAPILDI

Dicle, bugün ileri demokrasi iddiasında olan bu hükümet döneminde insanların eskiden olduğu gibi belki kafalarına kurşun sıkılarak değil ama cezaevlerine toplatılarak siyasi soykırıma tabi tutulduğunu belirterek şunları söyledi:

"Ama dileriz ki, bu son olsun. Tahliye olmama hiç sevinemedim. Bunu çok samimi olarak anlatıyorum. Onlarca arkadaşımı cezaevinde tutuklu bırakarak çıktım. 20 yıldır cezaevinde olan gençlerimiz var, onları geride bırakarak çıktım. Bu insanların bir suçları yoktur. Aslında çok doluyum. Ama gerek Ramazan ayının hatırına ki, Ramazan ayı barış ayıdır, gerekse hükümetin son günlerde olumlu olmasını umduğumuz tarihsel adımlar atacağını dikkate alarak, sorumluğumuzun bilincinde olan bir siyasetçi olarak bu atmosferi yumuşatma babında çok fazla bir şeyler söyleme gereksinimini duymuyorum. Bizim bu hassasiyetimize doğru bir anlam verileceğini inanıyorum. Muhataplarımız başta hükümet olmak üzere demokratik siyasetin yolunu açarak, başta bütün cezaevindeki tutsaklar, İmralı’da barışın mimarlığını yapan Sayın Abdullah Öcalan olmak üzere herkesin özgürlüğüne kavuşmasını ve dağlardaki çocuklarımızın tümünün biran önce ailelerine, topluma kavuşmaları için gereken neyse yapmaları konusunda kendilerini sorumluğa davet ediyorum. Biz bugüne kadar nasıl halkımızın, demokrasinin hizmetinde yer aldıysak Türkiye toplumunun aydınlık günleri için de olmaya devam edeceğiz."

Dicle'yi karşılayanlar arasında bulanan Büyükşehir Belediyesi Eşbakanı Fırat Anlı, cezaevi önünde Hatip Dicle'ye Amed Tabipler Odası'nın bu yıl verdiği Barış, Dostluk ve Demokrasi Ödülü’nü verdi.

Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi, bugün dosya üzerinde yaptığı incelemede Hatip Dicle ile birlikte Hüsamettin Çiçek'in tahliyesine karar vermişti. / anf

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2014, 13:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER