HDP'den kanun teklifi: 'Kur korumalı' mevduat sistemi kaldırılsın

HDP’li Garo Paylan, Kur Korumalı Mevduat Sisteminin şu ana kadar kamuya maliyetinin 75 milyar TL’yi aştığını belirtti, sistemin kaldırılması için kanun teklifi verdiklerini söyledi.

HDP'den kanun teklifi: 'Kur korumalı' mevduat sistemi kaldırılsın

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Ekonomiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan, İstanbul’da bugün düzenlediği basın toplantısında, "Kur Korumalı Mevduat Sistemi’ne” son verilmesi için kanun teklifi verdiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “faiz sebep enflasyon sonuç” tezindeki ısrarının TL’de büyük değer kayıplarına yol açtığını belirten Paylan, sistemi “yoksullardan toplanan vergilerin zenginlere aktarılması” şeklinde yorumladı.

‘FAİZE KARŞI OLAN İKTİDAR, KUR KORUMALI MEVDUAT SİSTEMİYLE FAİZİ PATLATTI’

Paylan, “Faizi talimatla düşüren iktidar, enflasyonun; TÜİK’e göre yüzde 54’ün, halka göre yüzde 100’ün üzerine yükselmesine neden oldu. Buna karşılık TL ile tasarruf eden yurttaşlarımız, tasarruflarını korumak için Kur Garantili Mevduat sistemine yöneldi” diyerek şu ifadelere yer verdi:

“Kur Korumalı Mevduat sisteminde; mevduat getirileri, dolar getirisinin altında kaldığında aradaki fark bütçeden ödeniyor. Uygulamanın başlatıldığı ilk günlerde 11,60 TL olan dolar kuru bugün 14,80 TL’yi aştı. Yıllık yüzde 19 faizi beğenmeyen Erdoğan, KKM ile yıllık yüzde 110 faiz ödüyor! Bu dönemde “dolar garantili faiz sistemine” para yatıranlar, üç ayda net yüzde 27,5 faiz elde etti! Ödenen faizin yıllık karşılığı yüzde 110, yıllık bileşik faizi ise yüzde 164’tür.”

‘BU SİSTEMLE MERKEZ BANKASINDAN ÖDENECEK TUTAR 75 MİLYAR TL OLDU’

Dolar garantili faiz sisteminin, Hazineyi çökertebileceğine ve ‘hiper enflasyona’ yol açabileceğine dikkat çeken Paylan,

“İktidar; döviz hesaplarından TL hesaplarına dönüşlerin yüksek olacağı, döviz talebinin düşeceği, kurların yükselmeyeceği, yükselse dahi müdahaleyle durdurulacağı ve böylece Kur Garantili Mevduat Sistemi’nin Hazine’ye yük getirmeyeceği hesabını yaptı. Fakat aradan geçen süre içerisinde, döviz rezervlerini tüketme pahasına yapılan bütün müdahalelere rağmen, dolar kurundaki artış durdurulamadı. Hatta dolarla birlikte, enflasyon ve faiz de patladı. Kur Garantili Mevduat Sistemiyle Hazine ve Merkez Bankasından ödenecek tutar daha şimdiden 75 Milyar TL’yi bulmuştur! İktidar, dar gelirli yurttaşlarımızın vergilerini zenginlere aktarmak yetmiyormuş gibi şimdi de yoksul Ayşe’nin, Ahmet’in, Agop’un vergilerini, Hans’a George’a aktaracak bir çark kurmaktadır!” dedi.

Paylan, konuşmasının devamında şunları söyledi:
 
BÜTÇEDE KARA BİR DELİK: Kur Garantili Mevduatı “muhteşem bir sistem” olarak tanıtan Hazine ve Maliye Bakanı, ne yazık ki işi bilmemekle kalmamakta, hesap da bilmemektedir! Tüm itirazlarımıza rağmen, AKP-MHP İttifakının devreye soktuğu Kur Korumalı Mevduat Sistemi bütçede kara bir delik açmıştır. Bu sisteme, bugüne kadar 600 milyar TL girmiştir. Hazine ve Maliye Bakanı ise bu sistemin Hazineye maliyetinin yalnızca 15 milyar TL olacağını ifade etmektedir.

MB VE HAZİNE'NİN MALİYETİ ARTTI: Kur Garantili Mevduat Sisteminin şu ana kadar kamuya yani Merkez Bankası ve Hazine’ye maliyeti, bugün itibariyle 75 milyar TL’yi aşmıştır. Doların her %10’luk artışında ise kamuya ekstra 60 Milyar TL ek yük bindirecek olan bu sistem sürdürülebilir değildir!Bütçe gelirleri, yoksullardan toplanan vergilerden oluşmaktadır. İşçinin, çiftçinin, emeklinin, EYT’linin taleplerine “kaynak yok” diyen iktidar, Kur Garantili Mevduat ile halkın ödediği vergileri zenginlere aktarmaktadır. Oysa bir sosyal devletin görevi, zenginden alıp yoksula vermektir. Yoksullardan toplanan vergilerin “Kur Garantili Mevduat Sistemiyle” zenginlere aktarılması kabul edilemez! Yoksuldan alıp zengine aktaran 'Kur Garantili Mevduat Sistemine' son vermeliyiz!

(DUVAR)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER