HDP İstanbul mitinginin detayları belli oldu: Çözüm anahtarı bizde

HDP, 7 Ağustos’ta Kartal'da düzenleyeceği mitinginin detaylarını açıkladı. HDP İstanbul İl Eşbaşkanı İlknur Birol, "Mitingle ‘çözüm biziz’ diyeceğiz" dedi.

HDP İstanbul mitinginin detayları belli oldu: Çözüm anahtarı bizde

Halkların Demokratik Partisi (HDP), adana, 7 Ağustos’ta “Çözüm Biz’de Savaşa ve Sömürüye Hayır” sloganıyla İstanbul Kartal'da gerçekleştireceği mitingin detaylarını Beyoğlu’ndaki İl Teşkilatında mitingin Kartal'daki miting alanında yapılacağını duyurdu.

HDP İstanbul İl Eş Başkanı İlknur Birol, mitingde ilişkin yaptığı açıklamada, "Ülkeyi bu girdaba sokan AKP ve MHP iktidarı, askeri güçle, askeri yayılmacı güçle ve hatta işgale varan tutumlarıyla bu krizleri aşmaya çalışıyor. Çok uzun zamandır sürdürdüğü bu siyaset insanların yaşamında büyük yoksulluğa, doğanın talanına, ölüme ve en önemlisi de katliamlara yol açan bir duruma yol açıyor. Bizler AKP ve MHP iktidarının bu politikalarını asla kabul etmediğimizi her fırsatta dile getirmeye devam ettik. İstanbul’da gerçekleştireceğimiz mitingdeki şiarımız, iktidarın ceberut baskıcı ve faşizan politikalarına karşı bir sesi ifade ediyor" dedi.

'BU DÖNEMDE EN ZOR SÖZ 'BARIŞ'TIR'

Kitle örgütlerini, emekçileri ve gençleri mitinge davet eden Birol, şunları söyledi: "Bu mitingle çözümün anahtarının bizde olduğunu göstereceğiz. Bizim savunacağımız tek bir şey var o da barış. Bu dönemde en zor söylenen sözdür barış. Bugün en gerekli sözdür barış. Rojava operasyonu, Güney operasyonu, Zaxo katliamı gibi olaylara artık kimsenin tahammülü yok. Bizim tek bir gerçekliğimiz var o da barıştır, özgür yaşamaktır. Bugün yapacağımız mitingle ‘çözüm biziz’ diyeceğiz. İktidarın savaş siyasetine ve inkar siyasetine ‘dur’ diyeceğiz." 

'HDP'Yİ NEFESSİZ BIRAKMAK İSTİYORLAR'

Mezopotamya Haber Ajansı'nda yer alan habere göre, HDP İl Eş Başkanı Ferhat Encu ise, Kürtçe yaptığı konuşmada, "AKP-MHP doğaya karşı bir talan uyguluyor. Kürt halkına, onun diline, temsiliyetine karşı kayyım atadı. HDP'yi nefesiz bırakmak istiyorlar. İki yıldır Kobanê Kumpas Davası gibi davalarla partimiz siyaset dışı bırakılmak isteniyor. Kürt halkı olarak, işçiler, emekçiler ve baskı altında olan bütün halklar bu bilince karşı sesimizi yükseltmemiz  gerekiyor. AKP-MHP iktidarının yürüttüğü savaş siyaseti halkların kaderi değildir. Bu anlayışa karşı sesimizi yükseltelim, AKP-MHP faşizmine karşı meydanda olalım. Hep birlikte barış ve özgürlüğü bu topraklara getirelim" ifadelerini kullandı.

HDP'nin kriminalize edilmesine karşı herkesi mitinge davet eden Encu, "HDP, bu ülkede önemli bir role sahip. HDP'nin olmadığı siyaset kirlidir ve anlamsızdır. Gelin hep birlikte anlamlı bir siyaset yürütelim" dedi.

Encu, 7 Ağustos'ta Kartal Miting Meydanı'nda yapılacak mitingin saat 17.00'de başlayacağını aktardı. / DUVAR

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER