İdris Baluken: MKYK’da Davutoğlu’na darbe yapıldı

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Anayasa Komisyonu'ndaki açıklamalarını eleştirdi

İdris Baluken: MKYK’da Davutoğlu’na darbe yapıldı
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili İdris Baluken, Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

İdris Baluken, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yapay gündem yaratmak için HDP’yi suçladığını savunurken şöyle konuştu: 

"Kendi içindeki tartışmaları, iktidar kavgalarını en iyi saklamanın yolu yapay düşman yaratmak. HDP belirlenmiş yapay düşman. Tartışmaları gölgeleyecek iyi bir düşman. Başbakan 'bana karşı yapılan darbeyi de gündemden düşürmek için HDP'yi  vurmaya devam edeyim' anlayışıyla bu cümleleri sarf ediyor. MKYK toplantısında bir ilçe başkanını bile tayin edemeyecek bir darbe yapıldı kendisine. Sen önce HDP ile uğraşacağına bir kendine yapılan darbe ile ilgili ne düşünüyorsun onu açıkla. Madem bu kadar güçlüsün bu konuyla ilgili  niye bir düşüncen yok. Saray darbesi seni yetkisiz bir başbakan pozisyona getirdiğinde niye ağzından  tek cümle çıkmıyor. Varsa yoksa yapay gündem, yapay düşman."

“AKP BÜYÜK BİR İKTİDAR KAVGASI İÇİNDE” 

İdris Baluken, AKP'nin içinde iktidar kavgası olduğunu iddia ederek şu ifadeleri kullandı: 

"Kendi iktidar hesapları için çocukları Singapur'da zevki sefa içinde gününü gün ederken yoksul çocukların ölümü üzerinden güç kavgaları yürütüyorlar. Çatışmalarda yaşamını yitirmiş bir asker cenazesi sırf bakan bey pastasını üfleyecek keyfinin tamamlayacak diye saatlerce yerde bekletilmiş. Bunların ahlaki yaklaşımı bu. AKP büyük bir iktidar kavgası içinde, en az üçe bölünmüşlük durumu var. Sanıyor musunuz bir bakanın oğlunu kumar masasındaki fotoları tesadüfen ortaya çıkıyor. Yada bir takım dosyalar sosyal medyadan  servis ediliyor. Komik olanı bu biat kültürüyle gasp edilen yetkilerine karşı tek cümle söylemek yerine bir başbakan oradan HDP'ye  had bildirmeye çalışıyor. Böyle giderse AKP Genel Merkezinin kapısından geçemeyecek duruma geleceksiniz hepiniz.  Kamuoyunun dikkatlerini bu iktidar savaşlarına yöneltmelerini düşünüyoruz. Umarım genel kurul ve komisyonda linç saldırılarına başvurmazlar. Öyle bir durumda bizler de kendi derdimizi daha rahat ifade edebiliriz."

“BURASI AKP'NİN ÇİFTLİĞİ DEĞİL”

Başbakan’ın Anayasa Komisyonu’nda yaşananlardan sonra yaptığı açıklamalara tepki gösteren Baluken, “'Bundan sonra meclisin kapısından geçemeyecekler' söylemi Davutoğlu'nun HDP  ile ilgili linç saldırılarına nasıl baktığını ortaya koyuyor” dedi. Şöyle devam etti:

“Kimsin sen? Yargı mercii misin? Bu cümleyi kullanmak için yetkisi yok. Hangi yetkiyle nereden aldığın bir güçle ifade ediyorsun? Kendisine hem yasama organının hem de yargı kurumlarının yerine koyup kararı  da verip açıklamış oluyor. Danışmanlarımıza başlatılan saldırı dalgasıyla ilgili 'kiralık vandallar' diyor. Vandalın kim olduğunu söyleyeyim; yerde madenci şehidinin  yakınını tekmeleyenlerin  vandallığı ortadayken, komisyon çalışmasına  katılan arkadaşlarımızla ilgili hedef saptırma arayışı var. 'Orası onları at çiftliği değil' diyor. Burası kimsenin çiftliği değil. Burası AKP'nin çiftliği değil. Burası TBMM. Ama bunlar buraya bir aile şirketi mantığıyla baktıkları için Meclis'teki tartışma süreçlerinin önünü kapatıp tek sesli meclis oluşturmak istiyorlar.”

“'HDP'li milletvekilleri  komisyon önüne hendek, barikat mı kazacak?' diyor. Başbakanlık sorumluluğu taşıyan birisine asla yakışmayacak cümleleri pervasız şekilde ortaya koyuyor. Bu cümleler tesadüf değil. En son hendek ve barikatlardan bahsettiğinde yaşam alanlarına TOMA ve topları gönderdi. Şimdi Meclisle ilgili aynı niyeti var belli ki. Meclise özel operasyon, askeri, polisi yığıp bu darbenin meşruiyet zeminin HDP üzerinden sağlamaya çalışacak."
Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2016, 13:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER